Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. októbra 2009

Moskva prijala návrh OSN o iránskom jadrovom programe



Rusko oficiálne prijalo návrh Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE), ktorý rieši patovú situáciu v súvislosti s iránskym jadrovým programom. Podľa najnovšej dohody by mala Moskva na ...



Zdieľať
MOSKVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Rusko oficiálne prijalo návrh Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE), ktorý rieši patovú situáciu v súvislosti s iránskym jadrovým programom. Podľa najnovšej dohody by mala Moskva na svojom území ďalej obohacovať slabo obohatený iránsky urán. V piatok to na tlačovej konferencii uviedol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Lavrov ďalej odkázal všetkým ostatným zúčastneným krajinám, aby nasledovali ruský príklad a pracovali v súlade s dohodnutým plánom. Irán sa ocitol pod veľkým medzinárodným tlakom, aby aj on odsúhlasil riešenie, ktoré vyjednalo OSN. Dokument vzišiel z rokovaní Iránu s troma mocnosťami, ktoré sa od pondelka konali vo Viedni pod záštitou MAAE.


"Očakávame, že nielen Irán, ale aj ostatní účastníci, krajiny od ktorých závisí realizácia celého plánu, si splnia svoje záväzky schváleného balíka," dodal. Francúzsko aj Spojené štáty, ktoré veľmi úzko spolupracovali pri vypracovávaní riešenia, plánujú navrhované postupy podporiť. Irán však vysiela zmiešané signály a nevie sa, či je vôbec ochotný celý svoj urán odoslať preč zo svojho územia.

Podľa diplomatov všetok urán prevezme Rusko a až potom určitú časť posunie na spracovanie do Francúzska. Na základe takéhoto riešenia nebude musieť Irán vôbec komunikovať s Francúzskom. Teherán sa totiž tento týždeň jasne vyjadri, že z Parížom nechce mať nič spoločné.

MAAE tento týždeň vypracovala návrh dohody o dodávkach obohateného uránu do Iránu a návrh zaslala vládam Iránu, Spojených štátov, Ruska a Francúzska na schválenie. Podľa neho by mal Irán vyviezť 75 percent svojho slabo obohateného uránu na ďalšie obohatenie do inej krajiny. V tejto súvislosti sa najčastejšie spomínali Rusko a Francúzsko. Svetové mocnosti chcú takýmto spôsobom získať záruku, že Irán neobohacuje urán za účelom výroby jadrových zbraní. V zahraničí má byť iránsky urán totiž obohatený len na 20 percent, čo nedosahuje úroveň potrebnú na výrobu nukleárnych zbraní.

Francúzsko je spolu s ostatnými západnými krajinami ostrým kritikom iránskeho jadrového programu a obviňuje ho zo snahy vyrobiť jadrovú bombu. Teherán tieto obvinenia zásadne odmieta a opakuje, že jeho program slúži na civilné účely.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Militanti vytláčajú z Pakistanu humanitárnych pracovníkov
<< predchádzajúci článok
V starostlivosti o krajanov podľa Vášáryovej stagnujeme