Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. júna 2009

Moskva vrátila Rakúsku ukoristené historické dokumentyKamión plný archívnych materiálov dopravili v polovici júna z Ruska do Rakúska. Moskva tak vrátila Viedni historické materiály, ktoré ukoristili ruskí vojaci. V utorok sa ruský minister zahraničia Sergej ...Zdieľať
VIEDEŇ 23. júna (WEBNOVINY) - Kamión plný archívnych materiálov dopravili v polovici júna z Ruska do Rakúska. Moskva tak vrátila Viedni historické materiály, ktoré ukoristili ruskí vojaci. V utorok sa ruský minister zahraničia Sergej Lavrov stretne s jeho rakúskym kolegom Michaelom Spindeleggerom a symbolicky mu odovzdá dva fascikle s historickými materiálmi. Podľa historikov však v Rakúsku nie sú ešte všetky dokumenty, ďalšie čakajú v Moskve na reštitúciu.


Historické materiály počas druhej svetovej vojny zhabali nacisti a odviezli ich do Berlína. Následne ich previezli do Sliezska, kde si ich neskôr privlastnili ruské jednotky. Podľa Stephana Vavrika z rakúskeho ministerstva zahraničia dlhý čas nik nevedel, či materiály ešte existujú. Až koncom 90. rokov dostali rakúski historici povolenie vstupu do moskovského "špeciálneho archívu".

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ahmadínedžádovým stúpencom nepovolili demonštráciu
<< predchádzajúci článok
Prepustili účastníka krvavej väzenskej vzbury v Leopoldove