Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2009

Moslimskí duchovní dali popraviť mladý párAfganské militantné hnutie Taliban zabilo ženu a jej priateľa za to, že sa snažila opustiť svojho manžela a ujsť do Iránu. Pár zastrelili v pondelok pred davom ľudí so samopalmi AK-47 v nepokojnom ...Zdieľať
KÁBUL 14. apríla (WEBNOVINY) - Afganské militantné hnutie Taliban zabilo ženu a jej priateľa za to, že sa snažila opustiť svojho manžela a ujsť do Iránu. Pár zastrelili v pondelok pred davom ľudí so samopalmi AK-47 v nepokojnom regióne pod kontrolou islamistov. Devätnásťročnú Gul Pečaovú a 21-ročného Abdala Azíza militanti obvinili z nemorálneho konania a rada konzervatívnych duchovných rozhodla o ich poprave. Dvojica dúfala, že sa jej podarí dostať sa do Iránu, ale ich rodičia poslali skupinu dedinčanov, aby ich dostali domov, povedal Sadik Čachansori, predseda miestnej rady. Keď sa pár ocitol doma, odovzdali ho Talibanu, alebo ich militanti uniesli, v tomto ohľade sa podľa spravodajskej agentúry AP objavujú dve verzie.


Tragický incident sa odohral v odľahlej oblasti Cháš Rúd v provincii Nímrúz. "Nanešťastie, Cháš Rúd je územím, ktoré je takmer úplne bez kontroly vlády. Nemáme tu koaličné ani afganské ozbrojené sily ako v iných regiónoch," povedal guvernér provincie Nímrúz Ghulam Dastagír Azad. Guvernérovi sa nepáči najmä to, že trojčlenná rada duchovných fungujúca mimo štátneho právneho systému rozhodla o treste smrti. "Cez právne orgány by dokazovanie v takomto prípade trvalo mesiace. Ako môžu títo ľudia urobiť rozhodnutie len za štyri dni a zabiť ich? Nikto nemá právo niekoho zabiť bez rozhodnutia súdu," zdôraznil.

Taliban odstavili spojenecké sily od moci v roku 2001. V odľahlých regiónoch Afganistanu však islamisti stále vytvárajú "tieňové vlády", kde vodcovia ozbrojencov pôsobia v úlohe vládnych predstaviteľov a prevádzkujú vlastné policajné a súdne služby. Počas vlády Talibanu v rokoch 1996 až 2001 sa zaviedli prísne opatrenia, ktoré okrem iného zakazovali slobodným mužom a ženám hovoriť spolu na verejnosti. Ženy nemohli opustiť domov bez mužského príbuzného, dievčatá nemohli navštevovať školy.

SITA_AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žitňanská chce zmeniť pravidlá pri čerpaní eurofondov
<< predchádzajúci článok
Veľrybársku loď v prístave vítal protest Greenpeace