Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2009

Most - Híd chce hovoriť o ochrane pitnej vody



Strana Most - Híd chce ešte tento rok usporiadať konferenciu, ktorej hlavnou témou má byť plánovaná výstavba ropovodu spájajúceho Slovensko a Rakúsko cez územie Žitného ostrova. Toto územie je ...



Zdieľať
BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Strana Most - Híd chce ešte tento rok usporiadať konferenciu, ktorej hlavnou témou má byť plánovaná výstavba ropovodu spájajúceho Slovensko a Rakúsko cez územie Žitného ostrova. Toto územie je zásobárňou pitnej vody pre podstatnú časť Slovenska. Konferencia, ktorá bude 17. decembra, má mať podľa podpredsedu strany Zsolta Simona názov Čo je verejný záujem Slovenska? Ochrana zdrojov pitnej vody alebo ich ohrozenie pre rakúske záujmy. Simon dnes na tlačovej besede uviedol, že na túto konferenciu už prijali pozvanie vodárenské spoločnosti, ochranárske organizácie, odborníci. "Z ministerstva hospodárstva sme nepozývali," povedal Simon. Ako dôvod uviedol, že ministerstvo hospodárstva pripravilo také zákony, ktoré umožňujú v rámci vyššieho, verejného záujmu stavať aj na nevyvlastnených pozemkoch bez súhlasu vlastníka. "Keď ministerstvo a jeho úradníci sú schopní takýto materiál pripraviť, podľa mňa nie sú tam (na konferencii) potrební... Na túto konferenciu pozývame tých, ktorí chcú chrániť záujem SR," povedal podpredseda strany Most.


Podľa Simona sa vláda približuje schválenými zákonmi k tomu, aby sa začal v roku 2012 stavať ropovod cez územie Žitného ostrova, a neuvažuje o iných variantoch, keďže Rakúsko sa už pripravilo len pre túto možnosť. "Pýtam sa, prečo táto vláda chce pomáhať Rakúsku? To sa správame ako za Rakúsko - Uhorska?... Na rakúskej strane je ochrana prírody prioritná, ochrana prírody na Slovensku už pre Rakúsko prioritná nie je? Ako je možné, že rakúska strana si už vykúpila desiatky kilometrov pozemkov pod tento ropovod len pre tento jeden variant?" pýtal sa Simon. Podľa neho sa vláda len tvári tak, že analyzuje niekoľko variantov výstavby, pričom pre Rakúsko žiadny iný nie je prijateľný. "Vyvíjať aktivity, už v čase , keď je rozhodnuté, je podľa nás neskoro. A mali by sme si v tomto období vyjasniť, či sme kolóniou Rakúska alebo nie," povedal. Simon tiež pripomenul, že keď sme mali začiatkom roka problémy s dodávkami plynu, Rakúsko nám na rozdiel od iných okolitých krajín nepomohlo.



SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Al-Kájdu považujú v Európe stále za veľkú hrozbou
<< predchádzajúci článok
Izrael chce vymeniť vojaka za 980 Palestínčanov