Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. februára 2014

Most-Híd má 40 podpisov, ÚS môže skúmať zákon o sociálnom poistení



Opozičná strana Most-Híd už vyzbierala 40 podpisov na to, aby mohol Ústavný súd (ÚS) SR preskúmať zákon o sociálnom poistení, či je protiústavný. "Už máme ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 12. februára (TASR) – Opozičná strana Most-Híd už vyzbierala 40 podpisov na to, aby mohol Ústavný súd (ÚS) SR preskúmať zákon o sociálnom poistení, či je protiústavný. "Už máme pozbieraných 40 podpisov poslancov Národnej rady (NR) SR, ktorí súhlasia s podaním na ÚS SR. Chceme, aby vyriekol rozsudok o tom, či sú niektorí starodôchodcovia otvorene diskriminovaní v zákone o sociálnom poistení," povedal na dnešnej tlačovej konferencii poslanec za stranu Most-Híd József Nagy.


Podľa jeho slov tento stav diskriminácie na Slovensku pretrváva už 10 rokov. "Zákon pre starodôchodcov nezabezpečuje rovnosť a rovnaké právne postavenie, čo sa týka výpočtov dôchodkov. Chceme, aby dôchodcovia, ktorí išli do dôchodku do januára 2004, aby mohli požiadať bez diskriminačných podmienok o prepočítanie svojich starobných dôchodkov podľa nového systému," priblížil poslanec.

Nagy je presvedčený, že ÚS bude súhlasiť s právnym nálezom strany, a takto donúti slovenský parlament, aby do šiestich mesiacov zmenil zákon o sociálnom poistení v tých bodoch, ktoré diskriminujú starodôchodcov. "Takto budú môcť aj oni požiadať o navýšený starobný dôchodok ako ostatní, ktorí diskriminačné podmienky nespĺňajú," uviedol poslanec.

Podľa jeho slov hlavným problémom starobných dôchodkov je to, že vznikol priepastný rozdiel medzi dôchodcami, ktorým bola penzia vypočítaná do roku 2004 a po tomto roku. "Zameriavame sa na tú časť dôchodcov, ktorých zákon diskriminuje tým, že dáva ako podmienku, že keď jeden deň nepracovali do roku 2004, tak už nemôžu mať prepočítaný dôchodok po novom. Tí, ktorí mali to šťastie a vedeli si udržať zamestnanie, tak sa im to bez problémov vypočítalo. Podľa nás je to absolútna diskriminácia," zdôraznil Nagy.

Podľa odhadov strany je na Slovensku takýchto penzistov približne 20.000 až 30.000. Pre štát by dorovnanie dôchodkov predstavovalo približne 20 miliónov až 40 miliónov eur ročne.

UPOZORNENIE: TASR sa pokúsi získať stanovisko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Afganistane prišli o život dvaja vojaci NATO
<< predchádzajúci článok
Zvrhlík znásilnil vlastné sestry, skúšal to aj na neteri