Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. októbra 2012

Most-Híd neprivítal zrušenie postu vicepremiéra pre menšiny



BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Strana Most-Híd považuje za krok späť zrušenie postu podpredsedu vlády pre menšiny a jeho úradu. Predstavitelia strany to dnes povedali na stretnutí vysokému komisárovi OBSE pre menšiny Knutovi ...



Zdieľať
laszlo solymos BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Strana Most-Híd považuje za krok späť zrušenie postu podpredsedu vlády pre menšiny a jeho úradu. Predstavitelia strany to dnes povedali na stretnutí vysokému komisárovi OBSE pre menšiny Knutovi Vollebaekovi, ktorému tlmočili svoje stanovisko k právnemu postaveniu menšín na Slovensku.


Ako povedal pre agentúru SITA podpredseda strany László Solymos, na druhej strane Most-Híd víta, že bol vytvorený úrad splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny. “Tento úrad bude mať však zmysel, keď bude mať aj kompetencie,” konštatoval Solymos.

Solymos informoval Vollebaeka, že spoločný podpis deklarácie s názvom Základné podmienky prežitia a rozvoja Maďarov na Slovensku stranou Most-Híd a Strany maďarskej komunity (SMK) neznamená ich spájanie. Na spájanie strán sa predstaviteľov strany Most-Híd pýtal komisár. “Povedali sme, že to tak nie je. Ide o minimálne ciele, na ktorých sme sa vedeli zhodnúť,” uviedol Solymos.

Vollebaek sa zaujímal aj o Univerzitu J. Selyeho v Komárne, pretože minister školstva Dušan Čaplovič jej chce odobrať meno univerzita a premenovať ju spolu s ďalšími dvoma školami na vysokú školu. Univerzita prešla v roku 2009 komplexnou akreditáciou a bola zaradená medzi vysoké školy.

Ministrovi sa nepáči, že škola nesie v názve slovo univerzita napriek tomu, že nesplnila podmienky na začlenenie medzi univerzitné školy. Univerzita J. Selyeho v Komárne žiadala ministerstvo, aby s návrhom vyčkalo do roku 2014, keď vysoké školy opätovne čaká komplexná akreditácia a ich zaradenie sa môže zmeniť.

“Je to odborná otázka, ktorá má politický dopad. Keďže o dva roky ide nová akreditačná doba, treba pristupovať obozretne, aby sa nevytváral problém, kde nie je. Bolo by rozumné počkať na to, aby sa obhájila sama,” povedal komisárovi Solymos.

Témou rokovania bol aj slovenský zákon o štátnom občianstve. “Vieme si predstaviť podporu takého zákona, ktorý by neumožnil stratu slovenského občianstva proti vôli občana,” konštatoval podpredseda strany Most-Híd.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Muž strhol žene retiazku z krku, polícia ho hľadá
<< predchádzajúci článok
Nórska vláda vyhostila sudánskeho diplomata