Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. marca 2014

Most-Híd nesúhlasí, aby príspevky do 2. piliera boli nižšie ako 9%



Opozičná strana Most-Híd nepodporí návrh ústavného zákona, ktorý má zastabilizovať dôchodkový systém na Slovensku.



Zdieľať
Ivan Švejna Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 5. marca (TASR) - Opozičná strana Most-Híd nepodporí návrh ústavného zákona, ktorý má zastabilizovať dôchodkový systém na Slovensku.


Predložili ho opozičné strany SDKÚ-DS, KDH, SaS a hnutie OĽaNO. Most-Híd sa pod tento návrh zákona nepodpísal najmä preto, že nesúhlasí s tým, aby sa odvod zamestnancov do druhého piliera zvýšil zo 4 % na minimálne 6 % hrubej mzdy.

"Jeden z prvých dôvodov, prečo sme sa nepodpísali je, že pred vyše rokom sme sa spolupodieľali na petícii, ktorá mala viesť k zachovaniu 9-% príspevkovej sadzby do druhého piliera. Keď sme pred rokom našim voličom sľubovali, že sme za to, aby sme zachovali 9-% sadzbu, tak si myslím, že nemôžeme byť o rok za úplne inú sadzbu," vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda strany Ivan Švejna s tým, že Most-Híd je od začiatku proti znižovaniu príspevkov do druhého piliera.

Zároveň však doplnil, že v záujme strany je zastabilizovať dôchodkový systém. "Ja som za to, aby bol dôchodkový systém stabilný. So šiestimi bodmi návrhu ústavného zákona súhlasíme. Išlo o odchod do dôchodku, o minimálnom dôchodku, to sú veľmi dôležité veci. Jediné, čo som povedal, že nesúhlasím s výškou príspevkovej sadzby do druhého piliera," podotkol Švejna.

O obsahu právnej normy, ktorá má zastabilizovať dôchodkový systém, všetky politické strany rokujú podľa vyjadrení poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka už dva roky. Kaník uviedol, že počas rokovaní opozícia nebola nejednotná. "Keď rokujete o vážnej veci, je jasné, že na prvýkrát nedôjde k absolútnej zhode. Každý má svoje vlastné predstavy a cesta dopracovať sa ku kompromisu je cesta dlhých trpezlivých rokovaní. Nikdy sme nedospeli k bodu, že sme ukončili rokovania a nedohodli sme sa," uviedol pre TASR Kaník.

Opozičné strany chcú návrhom ústavného zákona dosiahnuť, aby sa odvod zamestnancov do druhého piliera zvýšil zo 4 % na minimálne 6 % hrubej mzdy. Obsahom právnej normy je tiež ústavné zakotvenie nadviazania dôchodkového veku na strednú dĺžku života.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ústavný súd odmietol podanie Dubovcovej o pobyte cudzincov na území SR
<< predchádzajúci článok
Pri cestách do SAE už nebudú Slováci potrebovať víza