Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. apríla 2014

Motívom útoku na Kernesa mohla byť snaha o destabilizáciu situácie



Hennadij Kernes na snímke z 22. februára 2014



Zdieľať
Hennadij Kernes na snímke z 22. februára 2014 Foto: TASR/AP
Kyjev 28. apríla (TASR) - Primátor východoukrajinského mesta Charkov Hennadij Kernes sa dnes stal terčom streľby neznámeho páchateľa. Polícia prípad začala vyšetrovať ako pokus o vraždu. Dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov nariadil tajnej službe SBU a ministerstvu vnútra, aby útok dôsledne prešetrili.


Podľa agentúrnych zdrojov strelec strieľal v okamihu, keď mu bol Kernes obrátený chrbtom. Agentúra UNIAN spresnila, že v čase útoku sa Kernes venoval bežeckému tréningu.

Zdroje ukrajinskej tajnej služby uviedli, že na Kernesa vystrelili zo snajperskej pušky typu Dragunov.

Primátora ihneď previezli do nemocnice, kde sa podrobil dvojhodinovej operácii, ktorá bola úspešná. Jeho stav lekári po zákroku označujú za vážny. Podľa ich vyjadrenia bude Kernes v ohrození života niekoľko dní.

Informované zdroje pripúšťajú, že motívom pokusu o atentát mohla byť snaha destabilizovať situáciu v Charkove, kde sa Kernes snažil zabrániť proruským separatistom v uskutočnení scenára, aký v posledných týždňoch zažívajú mnohé mestá na východe Ukrajiny, kde protivládni aktivisti obsadzujú vládne alebo policajné budovy a snažia sa presadiť referendum o federalizácii Ukrajiny.

Tento názor zastáva aj bývalý ukrajinský vicepremiér Oleksandr Vilkul, ktorý zdôraznil, že destabilizácia situácie v Charkove je krokom proti jednote Ukrajiny.

Na archívnej snímke z 12. apríla 2014 primátor východoukrajinského mesta Charkov Hennadij Kernes počas maratónu v Charkove. Foto: TASR/AP
Kernesov blízky priateľ a kandidát blížiacich sa prezidentských volieb Mychajlo Dobkin dnes uviedol, že "dnes nestrieľali do Kernesa, ale na Charkov. On je silný muž, vyvolával strach, a tak sa ho pokúsili zlikvidovať".

Iný prezidentský kandidát, Oleh Carjov, dnes vyhlásil, že útok na Kernesa je dôkazom, že predčasné prezidentské voľby na Ukrajine sa nemôžu konať v súčasnej situácii. Voľby sa podľa neho môžu uskutočniť až vtedy, keď v krajine "zavládne pokoj, občiansky zmier a vznikne konsenzus".

Podľa politológa Andrija Zolotarjova je evidentné, že útok na Kernesa bol politicky motivovaný, pretože bránil realizácii scenára na destabilizáciu situácie na východe Ukrajiny, keď sa po Donecku mali nepokoje preniesť aj do Charkova a Odesy.

Zolotarjov upozornil, že Kernes bol nedávno jediným primátorom nestabilného regiónu, ktorý požiadal úrady v Dnipropetrovsku, aby sa s ním podelili o skúsenosti, ako stabilizovať situáciu.

Politológ pripustil, že motívom útoku môže byť aj biznis, keďže Charkov s jeho rozpočtom a príjmami je "lákavou korisťou".

Kernes 17. marca informoval médiá o vyhrážkach, ktoré dostáva on i jeho rodina vrátane jeho detí. Z rozpútania tejto kampane obvinil bývalého gubernátora Charkovskej oblasti Arsena Avakova, ktorý v súčasnosti zastáva funkciu ministra vnútra.

Niekoľko dní predtým charkovský súd Kernesovi nariadil domáce väzenie v čase od 21.00 h do 07.00 h. Opatrenie, ktoré malo platiť dva mesiace, je súčasťou vyšetrovania podozrenia, že Kernes sa podieľal na zosnovaní únosov, mučení a bití ľudí. Samotný Kernes obvinenia odmietol a uviedol, že týmto spôsobom si s ním Avakov vybavuje účty.

Charkov bol začiatkom marca jedným z východoukrajinských miest, kde prívrženci federalizácie Ukrajiny rozpútali protivládne nepokoje. Protesty sa tam podarilo potlačiť, ale rozšírili sa aj do menších miest, napríklad Kramatorska a Slovjanska, či najnovšie Kosťantynivky, kde došlo k obsadeniu vládnych budov proruskými aktivistami.

Ukrajinská vláda v snahe získať kontrolu nad regiónom spustila pred dvoma týždňami protiteroristickú operáciu, do ktorej nasadila aj armádu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa SNS je štátne vyznamenanie J. M. Barrosu neopodstatnené
<< predchádzajúci článok
Historický rušeň Katka previezli ťahačom z depa do Čermeľa