Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2007

Možno politika USA pôsobí až altruisticky, ale taká aj je



Možno to vyznieva až príliš altruisticky, keď poviem, že je povinnosťou Ameriky pomáhať krajinám na ceste za demokraciou, ale ono to také v skutočnosti aj je, uviedol v rozhovore pre agentúru SITA ...



Zdieľať
BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) - Možno to vyznieva až príliš altruisticky, keď poviem, že je povinnosťou Ameriky pomáhať krajinám na ceste za demokraciou, ale ono to také v skutočnosti aj je, uviedol v rozhovore pre agentúru SITA veľvyslanec Spojených štátov amerických v SR Vincent Obsitnik. Na túto tému sa rozhovoril na základe rozšíreného názoru nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách, že v pozadí americkej pomoci krajinám je zištný zámer. " Vôbec to tak nie je, úlohou americkej zahraničnej politiky určite nie je produkovať pre krajinu finančný zisk. Keď už to tak mám povedať, my veľa peňazí dávame a míňame, sme najväčším poskytovateľom finančných prostriedkov na dobročinné a rozvojové projekty po celom svete," pripomenul Obsitnik. Dodal, že pomoc Iraku a Afganistanu na ceste k demokracii stála USA obrovské prostriedky a mnoho ľudských životov. Veľvyslanec Obsitnik sa odvolal na slová súčasného amerického prezidenta Georgea Busha, ktorý podľa ambasádora povedal, že keď raz americké peniaze pomohli niektorým krajinám dosiahnuť demokraciu, je povinnosťou USA pomáhať ďalším krajinám, aby aj ony mohli napokon prosperovať v demokratickej spoločnosti.

"Ak by sme napríklad zajtra z Iraku odišli, pre krajinu by to bolo veľmi destabilizujúce," uviedol Vincent Obsitnik pre agentúru SITA. "Nemyslím si, že by sme z Iraku mali odísť skôr, ako bude krajina pripravená sama stabilne existovať," dodal a pokračoval, že "nevnímame negatívne skutočnosť, že Slovensko sa rozhodlo stiahnuť svojich vojakov z Iraku, koniec-koncov urobili to aj iné krajiny. Naopak, oceňujeme úsilie Slovenska, ktoré v Iraku vyvinulo, i to, že pri nás stálo."
Veľvyslanec Obsitnik by sa rád priblížil k radovým Slovákom a taktiež k slovenskej vláde tak, aby lepšie porozumeli americkej zahraničnej politike. "Mojím prvoradým cieľom bude dobre počúvať ľudí, vládnych predstaviteľov, aby som sa dozvedel, aké sú ich potreby a hľadal odpovede na ich otázky. Potrebujeme dialóg, aby sme navzájom spoznali, ako sa na rôzne problémy pozeráme my a ako ich vnímajú Slováci," dodal.
Prezident George Bush si skutočne želá, aby sa zákon o zrušení vízovej povinnosti pre stredoeurópske a východoeurópske krajiny uplatňoval, pripomenul Obsitnik. "Kongresom schválený zákon hovorí jasne o tom, čo majú krajiny, ktorých sa to týka na jednej strane a USA na strane druhej urobiť po bezpečnostnej stránke. Je na to časový harmonogram," pokračoval a dodal, že "Slovensko si v ňom počína veľmi dobre. Ja mám v pláne priebežne kontrolovať pokračovanie procesu každý mesiac, len si musíme so slovenskou stranou určiť systém komunikácie." Ak sa počet zamietnutých žiadostí zníži z aktuálnych 12 percent na požadovaných 10 percent alebo menej, veľvyslanec Obsitnik verí, že Slovensko sa na bezvízový program kvalifikuje. "Dúfam, že sa to stane ešte kým tu budem. Tento proces považujem za nezvratný," zdôraznil.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lufthansa kúpi 19 % akcií nízkonákladových aerolínií JetBlue
<< predchádzajúci článok
Vedenie SRo likviduje rozhlasový symfonický orchester