Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. augusta 2009

MPSVR odmieta klientelizmus v sociálnych podnikoch



Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR odmieta spájanie pilotných sociálnych podnikov s osobami blízkymi vládnym stranám. V reakcii na vyhlásenie Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť ...



Zdieľať
BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR odmieta spájanie pilotných sociálnych podnikov s osobami blízkymi vládnym stranám. V reakcii na vyhlásenie Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť to vo štvrtok uviedol hovorca rezortu Michal Stuška. Ako zároveň dodal, ministerstvo nezistilo pri kontrole v podnikoch žiadne porušenie zákona o verejnom obstarávaní, na ktoré poukázal inštitút. Ak by Protimonopolný úrad predsa zistil pochybenia, mohli by byť podľa Radovana Maxina zo Sociálnej implementačnej agentúry iba na úrovni uchádzačov a nie samotných sociálnych podnikov. Napriek podozreniu z netransparentnosti sa neplánuje zastavenie vyplácania platieb pre uvedené podniky.


Osem pilotných sociálnych podnikov v súčasnosti zamestnáva vyše 340 pracovníkov a celkovo vyvzdelával viac ako 860 ľudí. Počet tých, ktorí sa uplatnili na trhu práce však ministerstvo nepozná. V priemere však vyvzdelávanie jedného pracovníka vyčíslilo na 9 800 eur.

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) tvrdí, že sociálne podniky, ako ich vytvorila Ficova vláda, sú predraženým a neefektívnym spôsobom tvorby pracovných miest, spájajúcim sa so straníckym klientelizmom a porušovaním pravidiel súťaže. "Pod zámienkou a nálepkou sociálnych podnikov sa rozdalo 800 miliónov korún (26,6 mil. €) ôsmim subjektom, ktoré sú silne politicky prepojené a ktoré za to pre túto ekonomiku a zamestnanosť urobia málo, ak vôbec niečo," povedal predseda Správnej rady inštitútu Miroslav Beblavý. Tzv. Pilotné sociálne podniky sú podľa neho zjavne prepojené predovšetkým s najsilnejšou vládnou stranou Smer-SD. V štyroch, ktoré vypísali súťaž na školenie praktických zručností, zistil SGI spojenie zo Smerom, uchádzači boli napojení na Smer a ĽS-HZDS.

Inštitút podozrieva uchádzačov v týchto tendroch, že sa dohodli a podelili si víťazstvá. Údaje, ktoré im dal Revúcky, Horehronský, Gemerský a Veľkokrtíšsky sociálny podnik, ukazujú, že dvaja živnostníci a jedna eseročka ponúkali rôzne ceny pri obstarávaní rovnakých služieb v rovnakom čase tak, aby vždy niekto z nich vyhral. Takáto kartelová koordinácia je zo zákona zakázaná. Keďže sociálne podniky dostávajú zo štátneho rozpočtu na projekty len 15 percent peňazí a 85 percent z eurofondov, súťaž môže zaujímať aj Európsku komisiu. Ak pri svojej kontrole alebo na podnet zistí porušenie zákonov, peniaze nepreplatí.

Sociálne podniky založila vláda Roberta Fica na zvýšenie zamestnanosti, po jednom v každom kraji. V roku 2007 urobila politické rozhodnutie, zmenila zákon a pripravila podmienky. V roku 2008 začali fungovať, médiá odhalili viacero káuz s nákupmi drahých áut za peniaze daňových poplatníkov či dvestotisícové platy manažérov. Po nastúpení hospodárskej krízy vláda rozhodla, že pre sociálne podniky uvoľní viac peňazí. Po dohode s mestami a obcami vo februári umožnila vytvárať sociálne podniky obciam a mimovládnym organizáciám. Pre ne však nastavila iné pravidlá, takže mnohé z nich živoria. SGI ostro kritizuje aj túto nerovnosť, keď sú dotované neefektívne umelé projekty a tie, ktoré vytvárajú zamestnanosť, štát dosť nepodporuje.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dzurinda nemôže byť mojim svedomím, tvrdí Fico
<< predchádzajúci článok
Bagdad zbrojí proti fajčeniu, zakázaná má byť aj reklama