Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

24. októbra 2006

Mraky a hmla uväznili sťahovavé vtáky



Nepriaznivé poveternostné pomery, keď husté mraky a hmla zahalili vyššie pohoria Slovenska, bránia severským populáciám sťahovavých vtákov pokračovať v migrácii do zimovísk v južných častiach Európy.



Zdieľať
  Pozorovania z ostatných dní z niektorých lokalít v oblasti Veľkej Fatry a Starohorských vrchov potvrdili, že v horských dolinách pod hustou clonou mrakov sa nedobrovoľne zdržujú viaceré sťahovavé operence, ktoré inak horskými priesmykmi preletia.

      "K najpočetnejším patria kŕdle severských drozdov čvíkotavých, drozdov trskotavých, ľabtušiek lúčnych a ľabtušiek vrchovských. Zaznamenali sme tiež zvýšený výskyt strakošov veľkých, škovránkov lesných a škorcov lesklých. K najpozoruhodnejším patrí kŕdeľ asi dvadsiatich husí siatinných. Operence náhliace sa do zimovísk na južný cíp starého kontinentu sú nútené nedobrovoľne u nás vyčkávať na zlepšenie počasia, aby mohli prekonať chrbty vysokých pohorí a pokračovať v migrácii," informoval TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
      Severské populácie sťahovavých vtákov cez strednú Európu len migrujú. Aj cez územie Slovenska jednotlivé kŕdle len preletujú a nakrátko sa zastavujú na vhodných stanovištiach pripomínajúcich biotop v ich domovine. Pri migrácii zo severu na juh v jeseni a naopak na jar musia prekonávať chrbty pohorí. Jedným z významnejších a najľahších migračných koridorov pre ne sa nachádza v sedle medzi hradbou pohorí Veľkej Fatry, Starohorských vrchov a Nízkych Tatier, kde stačí vtákom prekonať nadmorskú výšku len 1 000 metrov, dodal Saniga.
      Migrujúce vtáky využívajú aj Prašnické sedlo a horský priesmyk cez Donovaly. Z viacročných výskumov vyplýva, že tieto migračné trasy využívajú sťahovavé vtáky najmä počas veľmi nepriaznivých poveternostných pomerov, keď najvyššie veľkofatranské a nízkotatranské končiare sú zahalené hustou nízkou oblačnosťou. V takomto počasí letia sťahovavé vtáky počas jesennej migrácie Revúckou dolinou, ktorá ich privedie priamo na Donovaly alebo do Prašnického sedla, či sedla Veľkého Šturca. Odtiaľ po prekonaní pohoria pokračujú Starohorskou dolinou smerom na juh. V prípade, že aj tieto najnižšie horské sedlá sú zahalené mrakmi, ako je to v týchto dňoch, vyčkávajú vtáky na priaznivejšie poveternostné pomery v dolinách spomínaných pohorí.

(TASR)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa internetového prieskumu Picasso je najväčšou kultúrnou ikonou na svete
<< predchádzajúci článok
Fero Mikloško bude navrhovať kostýmy pre bývalých súperov