24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2011

08. mája 2011

MS 2011: Česi po triumfe nad Rusmi stále bez straty bodu

Česko - Rusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Česká „spanilá jazda“ 75. majstrovstvami sveta v hokeji na Slovensku pokračovala aj v nedeľňajšom zápase osemfinálovej E-skupiny proti Rusku, v ktorom Česi triumfovali 3:2. Zverenci trénera Aloisa Hadamczika zvíťazili aj vo svojom piatom vystúpení v bratislavskej Orange aréne a bez straty čo i len jedného bodu sa už kolo pred koncom osemfinálovej fázy stali víťazmi E-skupiny. Tímu Viačeslava Bykova nepomohol ani hviezdny útočník Washingtonu Alexander Ovečkin, ktorý sa prvýkrát predstavil na šampionáte.

V kvalitnom, no veľmi tvrdom stretnutí s brutálnymi zákrokmi najmä z ruskej strany urobili Česi rozhodujúci krok k víťazstvu už v I. tretine, keď za 111 sekúnd strelili Barulinovi dva góly. Najprv Voráček tiesnený ruským obrancom poslal zadovkou do ruskej siete Škoulovu strelu vyrazenú Barulinom len pred seba. Potom predviedol „zlaté ručičky“ Jágr, ktorý vyviezol puk z obrany, v strednom pásme si narazil s Plekancom, peknou kľučkou sa dostal do výhodnej pozície a strelou zápästím ho poslal druhýkrát do ruskej siete. Rusi odkliali Pavelcovu bránku až v II. tretine, keď pri Plekancovom vylúčení strieľal Aťušov a Tereščenko Pavelcom vyrazený puk poslal do českej bránky. Na začiatku III. tretiny rozhodol z trestného strieľania nariadeného za hodenie hokejky Nikulinom pod Plekancove nohy v čistej šanci sám poškodený český útočník. Rusi ešte stihli po Kalininovovom prieniku streliť Zaripovom kontaktný gól, aj 50 sekúnd pred koncom odvolať brankára, no vyrovnať sa im už nepodarilo.
Za najlepších hráčov zápasu vyhlásili exekútora úspešného trestného strieľania Tomáša Plekanca a strelca úvodného ruského gólu Alexeja Tereščenka.

MS - E-skupina - výsledok:
Góly: 15. Voráček (Rolinek, Škoula), 16. Jágr (Plekanec), 44. Plekanec (tr. strieľanie) - 32. Tereščenko (Aťušov, A. Radulov), 56. Zaripov (Kalinin, Zinoviev)
Vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reiber (Švaj.), Sterns (USA) - Arm (Švaj.), Deďuľa (Biel.), 9 308 divákov

Česko: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Čáslava, Krajíček, Němec - Jágr, Plekanec, Červenka - M. Michálek, Eliáš, Havlát - Voráček, Rolinek, Marek - Frolík, Novotný, Průcha - Hubáček
Rusko: Barulin - Nikulin, Belov, Aťušov, Ťutin, Kalinin, Kornejev, Kulikov, Jemelin - Morozov, Zaripov, Zinoviev - Kovaľčuk, Tereščenko, Radulov - Ovečkinn, Kajgorodov, Afinogenov - Kuľomin, Gorovikov, Arťuchin

Hlasy:
Alois Hadamczik (tréner ČR): "Som veľmi spokojný s hrou nášho tímu. Do polovice stretnutia, kým neprišli zákerné fauly súpera, sme kontrolovali hru. Som rád, že sa môj tím v 2. prestávke upokojil, hoci videl zranených spoluhráčov, a pokojne dohral zápas. Je smutné, že pred MS pre nás organizujú semináre, kde nám ukazujú, čo všetko budú rozhodcovia pískať a nakoniec sa za fauly na hlavu ani nevylučuje. To si aj v Európe máme brať do tímov bitkárov, ako je napríklad náš Kočí, aby chránili našich hráčov? Za Arťuchinove zákroky dávame sťažnosť, nie je to z jeho strany prvýkrát, v čom sa s nami zhodne väčšina odborníkov."

Viačeslav Bykov: (tréner Ruska): "V prvej tretine sme hrali dobre prvých 10 minút, no potom sme slabo zahrali v obrane a Česi nám dali dva góly, čo sa jednoducho nemôže stávať. Našťastie sme sa vzchopili a ďalšie dve tretiny sme opäť hrali dobre. Čo sa týka rozhodcov, nemáme k ich výkonu žiadne pripomienky. Arťuchin je ´molodec´. Po inkriminovanom zákroku prišiel k našej lavičke jeden z hlavných rozhodcov a povedal, že to bolo korektné, no nemal by tak silno udierať."