24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2011

08. mája 2011

MS 2011: Švédi poslali seba i USA do štvrťfinále

Švédsko - Švajčiarsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Hokejisti Švédska sú ďalšími štvrťfinalistami majstrovstiev sveta 2011. O svojom postupe z kvalifikačnej F-skupiny Švédi definitívne rozhodli nedeľňajším víťazstvom v Steel aréne v Košiciach nad Švajčiarskom 2:0. Zverenci Pära Maartsa budú v pondelok večer bojovať s Kanadou o celkové prvenstvo v F-skupine. Švajčiarsko má už len teoretickú šancu na účasť v najlepšej osmičke. Ak chce postúpiť do štvrťfinále, musí zdolať v riadnom hracom čase USA a spoliehať sa, že Nóri nezískajú s Francúzmi ani bod. Vďaka švédskemu víťazstvu, o ktoré sa dvoma gólmi postaral Bäcklund, sú už vo štvrťfinále aj hráči USA, ktorých už Švajčiari nemôžu bodovo predstihnúť.

Od začiatku stretnutia to boli taktické šachy. Švédi aj vďaka nedisciplinovanosti Švajčiarov mali od prvej minúty hernú prevahu, pozorného Genoniho však nedokázali prekonať. Švajčiarski hráči od druhej tretiny hru vyrovnali a niekoľkokrát nebezpečne ohrozili Fastha. Ani jedno mužstvo sa nedokázalo dlho presadiť. Švajčiari mohli ísť do vedenia v úvode tretej tretiny, keď hrali štvorminútovú presilovku, ale z tlaku nič nevyťažili. Skóre otvoril v 48. min Bäcklund, ktorý prešiel s pukom cez útočnú modrú a trafil presne pod hornú žŕdku Genoniho bránky. V 60. min sa rútil na prázdnu bránku Bäcklund, jeden zo švajčiarskych obrancov mu puk hodením hokejky síce vyrazil, ale arbitri rozhodli o technickom góle na konečných 2:0.

F-skupina (Košice):
Góly: 48. Bäcklund (S. Kronwall), 60. Bäcklund.
Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Odins (Lot.) - Hribar (Slovin.), Semionov (Est.), 5941 divákov

Švédsko: Fasth - Gunnarsson, Petrasek, S. Kronwall, Fernholm, Erixon - Pääjärvi, Thörnberg, Berglund - R. Nilsson, L. Eriksson, Persson - Silfverberg, Tedenby, M. Krüger - Bäcklund, Sjögren, Wallin
Švajčiarsko: Genoni - Diaz, Sbisa, Vauclair, Furrer, B. Gerber, du Bois, Gobbi, Seger - Bieber, Plüss, Rüthemann - Sprunger, Ambühl, Monnet - Moser, Gardner, Lotscher - Trachsler, Stancescu, Rubin