24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

09. júna 2006

MS: A-skupina - Poľsko - Ekvádor

V druhom piatkovom stretnutí A-skupiny na XVIII. majstrovstvách sveta vo futbale vyhral Ekvádor nad Poľskom 2:0. Úvodný gól stretnutia strelil v 24. min Carlos Tenorio, druhý zásah pridal v 81. min ...

GELSENKIRCHEN 9. júna (WN/SITA) - V druhom piatkovom stretnutí A-skupiny na XVIII. majstrovstvách sveta vo futbale vyhral Ekvádor nad Poľskom 2:0. Úvodný gól stretnutia strelil v 24. min Carlos Tenorio, druhý zásah pridal v 81. min Delgado. Poliaci tak po štyroch rokoch opäť začali šampionát prehrou, keď na MS 2002 podľahli takisto 0:2 domácej Kórejskej republike. Naopak Ekvádor vyhral iba svoj druhý duel na MS. Poľsko sa v najbližšom dueli stretne 14. júna s domácim Nemeckom a Ekvádor v americkom derby narazí 15. júna na Kostariku.

A-skupina:
Poľsko - Ekvádor 0:2 (0:1)
Góly: 24. C. Tenorio, 81. Delgado, ŽK: 37. Smolarek - 31. Hurtado, 70. Mendez, rozhodovali: Kamikawa - Hirošima (obaja Jap.), Kim Dae-jong (Kór. rep.), 43 920 divákov

Poľsko: Boruc - Baszczyňski, Jop, Bak, M. Žewlakow - Smolarek, Radomski, Sobolewski (68. Jeleň), Szymkowiak, Krzynowek (78. Kosowski) - Žurawski (84. Brožek)
Ekvádor: Mora - De la Cruz, Hurtado (69. Guagua), Espinoza, Reasco - Castillo, E. Tenorio - Mendez, Valencia - C. Tenorio (65. Kaviedes), Delgado (83. Urrutia)

V konfrontácii európskeho a juhoamerického zástupcu boli efektívnejší futbalisti z južnej strany zemegule. Poliaci síce od úvodu zápasu mali viac loptu na svojich kopačkách, no ich útočná aktivita zväčša končila pri šestnástke súpera a k zakončeniu sa zverenci Pavla Janasa dostali iba zriedka. Ekvádorčania v prvom polčase zväčša vyrážali z obrannej ulity do rýchlych protiútokov, pri ktorých bol veľmi aktívny pravý obranca De la Cruz. Skóre stretnutia otvoril v 24. min hlavou Carlos Tenorio, keď mu loptu po dlhom aute takisto hlavou posunul Delgado. Futbalisti z Latinskej Ameriky potom ožili a ešte do prestávky viackrát ohrozili Boruca v poľskej bránke. Ani v druhom polčase Poliaci hnaní veľkým počtom fanúšikov nedokázali prekonať ekvádorské obranné hradby. V 52. min rozhodca pre ofsajd neuznal gól Krzynoweka a ďalšie dobré príležitostí dokázali vždy v poslednej chvíli zlikvidovať obrancovia súpera. Ekvádorčania zasadili bielo-červeným knokaut v 81. minúte, keď sa striedajúci Kaviedes vyhol ofsajdovej pasci a jeho prihrávku už do prázdnej bránky dorazil Delgado. V samom závere si Poliaci vypili kalich horkosti doplna, keď striedajúci Jeleň napálil do brvna a Brožek trafil iba do žrde.