24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2010

17. mája 2010

MS v hokeji 2010: Slováci po prehre s Fínskom stále so šancou na štvrťfinále

Fínsko - Slovensko 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v pondelkovom stretnutí v osemfinálovej E-skupine na majstrovstvách sveta v hokeji v nemeckom Kolíne nad Rýnom s Fínskom 2:5 (0:0, 0:3, 2:2). Fíni si víťazstvom zabezpečili účasť v najlepšej osmičke, no Slováci ešte nestratili šancu na štvrťfinále. V utorok však musia zdolať domáce Nemecko. Duel Slovensko - Nemecko sa hrá v Lanxess Arene od 16.15 h.

Fíni o svojom pondelkovom víťazstve rozhodli medzi 30. až 34. min, keď strelili prvé tri góly. V ďalšom priebehu už súboj iba kontrolovali. Slováci síce odohrali oveľa lepší duel ako predtým s Dánskom, ale na rozbehnutého súpera to nestačilo. Slovenské góly strelili v záverečnej tretine Tomáš Tatar a Vladimír Mihálik.

E-skupina (Kolín nad Rýnom):
Góly: 30. Kontiola (Jaakola, S. Kapanen), 31. Nummelin (Hahl), 34. J. Jokinen (Nummelin, Puistola), 57. J. Jokinen (Nummelin, Miettinen), 59. Aaltonen (Niskala, J. Jokinen) - 42. Tatar (Starosta), 59. V. Mihálik (Starosta, Bartovič)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Minář (ČR), Savage (Kan.) - Kaspar (Rak.), Wehrli (Švajč.), 3474 divákov

Fínsko: Rinne - Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola - Miettinen, Immonen, J. Jokinen - S. Kapanen, Kontiola, Aaltonen - Hytönen, Korpikoski, Pihlström - Hahl, Osala, Komarov
Slovensko: Budaj (41. Staňa) - Ivan Majeský, Sekera, Lintner, Graňák, V. Mihálik, Starosta - Dravecký, Bulík, Tatar - Svatoš, Zagrapan, Čiernik - Kukumberg, Podkonický, Bartovič - Šatan, Macho, Pánik

Slováci si dali na rozdiel od predchádzajúceho duelu s Dánskom pozor na úvod, pozornejšie vykrývali stredné pásmo, snažili sa puk dostávať čo najďalej od svojej bránky a hrali disciplinovanejšie. Fíni si postupne vytvorili tlak, Budaj však všetky strely videl a navyše mu pomáhali ich blokovaním aj obrancovia. Najväčšie problémy urobil slovenskému gólmanovi Pihlströmov pokus, ktorý vyrazil ramenom. V 7. min sa dostal do nájazdu Macho, ale proti Rinnemu neuspel. V 12. min poskakoval v bránkovisku puk nebezpečne po Nummelinovom nahodení. Potom prišli dva zbytočné fauly Pánika a Svatoša, Slováci sa ubránili a následne boli nebezpečnejší pri vlastnej presilovke. Puk sa pred Rinnem niekoľkokrát odrážal. Slovenskí hráči pokračovali v aktivite aj po skončení výhody a Macho so Šatanom opäť nebezpečne ohrozovali Rinneho. V závere prvej dvadsaťminútovky boli nebezpečnejší Fíni, ich prvý útok si vytvoril tlak, ale strely jeho členov boli nepresné.

Slováci mali v úvode druhej tretiny výhodu presilovej hry, Rinneho však neprekvapili. Hra sa prelievala zo strany na stranu, Fíni boli agresívnejší a v útočnom pásme nebezpečnejší. Budaja preverili z dobrých príležitostí Miettinen, Aaltonen aj Osala. Hráči výberu Suomi si utvorili veľký tlak a slovenská obrana mala problémy. V polovici duelu ešte Budaj zneškodnil strelu Jaakolu, Kontiola však vytiahol puk spoza zadného mantinelu pred bránku, slovenský gólman sa už nestihol presunúť a Fín bekhendom pod hornú žŕdku otvoril skóre. O 53 sekúnd sa otvoril priestor na strelu pre Petteriho Nummelina a rekordér v počte štartov na svetovom šampionáte švihom prekonal druhýkrát Budaja. Fíni boli rozbehnutí a aj naďalej nebezpeční. V 34. min už Lintner nestíhal Jussiho Jokinena a ten blafákom potvrdil, že je špecialistom na samostatné nájazdy - 3:0. Šancu na zníženie mal v 39. min Čiernik, ale pri presilovke nedokázal prelobovať Rinneho zblízka pred bránkou.

Slovenský tím vstúpil do tretej tretiny v bránke už so Staňom a menšími zmenami útokov. V 42. min sa pred bránkou po Starostovej strele najlepšie zorientoval Tatar a bekhendom prehodil ležiaceho Rinneho - 1:3. Po otvorení hry spálil tutovku Ivan Čiernik. Fíni boli tiež nebezpeční, brankár Staňa sa musel poriadne obracať. V 54. min po výbornej práci tria Macho, Šatan, Dravecký mieril posledný menovaný košický útočník tesne nad. Staňa potom predviedol rýchlosť svojich nôh pri strele Jokinena i následnej dorážke Miettinena. Fíni však napokon Mihálikovo vylúčenie potrestali, keď nahodený puk usmernil pred bránkou do siete Jussi Jokinen - 4:1. V 59. min znížil opäť na rozdiel dvoch gólov strelou od modrej Mihálik. Slováci potom odvolali Staňu a po 30-sekundovej power-play o výsledku rozhodol do prázdnej bránky Aaltonen.

6. Bielorusko 4 0 1 0 3 5:10 2

Poznámka: Počet zápasov, víťazstvá po 60 minútach (3 body), víťazstvá po predĺžení či sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení či sam. nájazdoch (1 bod), prehry po 60 minútach (0 bodov), skóre, počet bodov.