24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2010

18. mája 2010

MS v hokeji 2010: Slovenský sen o štvrťfinále sa rozplynul Slovensko - Nemecko 1:2

Slovensko - Nemecko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Slovenská hokejová reprezentácia nepostúpila do štvrťfinále svetového šampionátu v Nemecku a obsadila konečné 12. miesto. Slováci prehrali v utorňajšom dôležitom stretnutí v Kolíne nad Rýnom s Nemeckom 1:2 (0:1, 1:1, 0:0) a skončili vo svojej osemfinálovej E-skupine na poslednom 6. mieste. Šampionát zavŕšili s bilanciou 2 víťazstvá a 4 prehry. Slovensko hralo naposledy v najlepšej osmičke v roku 2007 v Moskve. Slováci mohli na štvrťfinále pomýšľať len v prípade akéhokoľvek víťazstva.

Zverenci Glena Hanlona prehrávali v 25. min po chybách v defenzíve už 0:2, Svatoš v poslednej minúte druhej tretiny znížil a vykresal nádej. V tretej tretine sa však už stav nezmenil a na konci v Lanxess Arene vypukla nemecká štvrťfinálová radosť.

E-skupina (Kolín):
Góly: 40. Svatoš (Graňák) - 8. A. Barta (Kreutzer), 25. Kreutzer (A. Barta, Felski)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hansen (Nór.), Sjöberg (Švéd.) - Bechard (Kan.), Sabelström (Švéd.), 15 137 divákov

Slovensko: Budaj - Lintner, Graňák, Ivan Majeský, Sekera, V. Mihálik, Starosta - Svatoš, Zagrapan, Čiernik - Šatan, Macho, S. Gron - Pánik, Podkonický, Bartovič - Tatar, Bulík, Dravecký - Kukumberg
Nemecko: Endras - Ehrhoff, Dietrich, J. Krueger, Sulzer, Hölzer, C. Braun, N. Goc - Schütz, M. Goc, Rankel - M. Wolf, Marcel Müller, Ullmann - Hager, Hospelt, Tripp - A. Barta, Kreutzer, Felski - 26. Gogulla

Hneď v prvej minúte putoval na trestnú lavicu za zbytočný faul v útočnom pásme Svatoš a slovenský tím sa musel brániť. Dvojminútové oslabenie však Slováci "prežili" a potom ohrozili niekoľkokrát Endrasa v nemeckej bránke strelami z diaľky. V 8. min netrafil Kreutzer ideálne svoj pokus, puk sa odrazil od zadného mantinelu k voľnému Bartovi, ktorý bekhendom do odkrytej časti bránky otvoril skóre. Nemci boli aj naďalej ofenzívnejší a vypracovali si ďalšie príležitosti. V 15. min dopravil puk Marcel Goc dorážkami až za bránkovú čiaru, rozhodcovia však už skôr hru prerušili. Následne trafil Zagrapan po presnej prihrávke Šatana od zadného mantinelu len konštrukciu bránky. Slováci sa smerom dopredu trápili a v prvej tretine toho veľa nevymysleli.

Do druhej dvadsaťminútovky vstúpili hokejisti s dvojkrížom na hrudi aktívnejšie a vypracovali si viaceré dobré možnosti. Po góle volala najmä Šatanova strela, ktorú nemeckí hráči v poslednej chvíli zblokovali. V 25. min boli traja slovenskí hráči za bránkou, pred Budajom zostal nepokrytý Kreutzer, ktorý zvýšil na 2:0. V 26. min poskakoval po presilovkovom tlaku puk viackrát nebezpečne pred Endrasom, útočníci ho však nedokázali dostať do siete. Oba tímy prehusťovali svoje polovice ihriska a šancí bolo minimum. Slovákom nevyšla úplne ani štvorminútová presilovka pri vylúčení Schütza, v jej závere sa však individuálne uvoľnil Svatoš a 43 sekúnd pred druhou sirénou prestrelil nemeckého gólmana - 1:2.

Opatrná hra pokračovala z oboch strán aj v tretej tretine: Tím Uweho Kruppa bol predsa len nebezpečnejší, Budaj musel byť pozorný. Nemci výborne pokrývali stredné pásmo a znemožňovali Slovákom prechod do útoku. Navyše pred Endrasom blokovali všetky strely. V 49. min sa neujala ani Graňákova delovka od modrej. Nemci potom zatlačili pri Lintnerovom treste, ich pokusy však boli nepresné. Slovenskému tímu neustálym dobýjaním modrej čiary akoby dochádzali sily a pred Endrasa sa už ani poriadne nedostal. Nemci neustále hrozili a obrana výberu Glena Hanlona mala problémy. V 57. min spálil tutovku Alexander Barta, keď Budaj výborne zasiahol pravým betónom. Slováci už nedokázali vyrovnať ani pri záverečnej power-play a turnaj sa pre nich skončil.