24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2019

10. mája 2019

MS v hokeji 2019: USA – Slovensko 1:4 (online)

Úvodný gól zápasu strelil Sukeľ

KOŠICE 10. mája - Slovenskí hokejisti hrajú v piatok od 20.15 svoj prvý zápas na svetovom šampionáte, ktorý sa koná od 10. do 26. mája v Bratislave a Košiciach.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho začínajú svoje účinkovanie v "košickej" A-skupine súbojom proti Američanom. Ďalšími súpermi Slovákov v Steel Arene budú postupne Fíni, Kanaďania, Nemci, Francúzi, Briti a Dáni.

Realizačný tím slovenskej hokejovej reprezentácie nasadil na šampionátovú súpisku zatiaľ 22 hokejistov, v ktorej sa nachádzajú dvaja brankári, ôsmi obrancovia a dvanásti útočníci.

Američania prišli na východ Slovenska so zostavou, ktorá vzbudzuje rešpekt aj obdiv súperov. Sú v nej ôsmi hráči, ktorí vlani na MS v Dánsku vybojovali bronzové medaily a tiež dvaja z desiatky najproduktívnejších hokejistov základnej časti práve vrcholiacej sezóny NHL. Sú nimi 110-bodový Patrick Kane a 99-bodový Johnny Gaudreau.

Hráči USA po prílete do Európy absolvovali jediný prípravný duel v Nemecku, ktorý vyhrali 5:2. Do Košíc pricestovali v stredu a vo štvrtok popoludní absolvovali tréning na hlavnej ploche Steel arény. Tréner Jeff Blashill svojim zverencom naordinoval poriadnu zaberačku.

MS v hokeji 2019 (A-skupina)

• MS v hokeji 2019 (A-skupina)

• Steel Arena Košice

04:02 – 0:1 M. Sukeľ (M. Studenič)

12:05 – 1:1 A. DeBrincat (P. Kane, J. Eichel) – presilová hra

21:52 – 1:2 E. Černák (A. Sekera) – presilová hra (5 proti 3)

24:58 – 1:3 T. Tatar (M. Sukeľ)

Vylúčenia:
10:54 M. Lunter – 2 min. (neskorý hit)
21:22 B. Skei – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
21:36 R. Sutter – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 12:22, vylúčenia: 2:1 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: O. Gouin (Kan.), J. Romasko (Rus.) – G. Lazarev (Rus.), A Malmqvist (Švéd.)

USA: Schneider – R. Suter, Martinez, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes – Eichel, Kreider, Keller – DeBrincat, Gaudreau, Larkin – J. Hughes, J. Van Riemsdyk, P. Kane – C. White, Glendening, Vatrano
Slovensko: Patrik Rybár – Černák, Sekera, Jaroš, Marinčin, Marek Ďaloga, Fehérváry, Čajkovský, Koch – Pánik, Krištof, Tatar – Studenič, M. Sukeľ, L. Nagy – Lantoši, Zigo, M. Daňo – Liška, Buc, Lunter

60:00

Je KONIEC! Na USA vyhrávame 4:1, a to veru čakal len málokto.

59:26

Hra sa krátko pred koncom vráti ešte do nášho obranného pásma.

58:19

Rybár je naša istota, jeho ďalší zákrok po zakončení obrancu Martineza bol priam zázračný.

57:00

Americkí hokejisti sú zúfalí, naši chlapci vôbec nepoľavili v tempe, práve naopak, ideálne príležitosti na skórovanie si vytvorili Liška so Sekerom.

55:24

Slováci sú pri chuti, gól na hokejke mal teraz aj Zigo.

55:54

GÓÓÓL!!! Napokon to aj 4:1 je, gól SR strieľa Michal Krištof.

55:19

A mohlo to byť 4:1, ale rýchly Lantoši svoj nájazd na Schneidera gólom nezakončil.

55:01

Ubránili sme sa americkej presilovke, čo by mohlo slovenským hokejistom zvýšiť sebavedomie a doviesť zápas do víťazného konca.

54:02

Rybár je opäť v ohni striel, zuby si na ňom tentoraz vylámal Keller.

53:40

Obrovskú príležitosť spálil van Riemsdyk, za čo mohol prísť trest na druhej strane, no Jarošova delovka a po nej ani Bucov teč v bránke USA neskončili.

53:01

Budeme hrať v oslabení. Na lavicu hanby putuje za podrazenie Lantoši.

52:23

Znížiť na rozdiel jedného gólu teraz mohol Keller, ale istý Rybár slovenský tím opäť podržal.

51:08

Azda najviac nebezpečný pre slovenskú obranu je v záverečnej tretine aktívny mladík Hughes, no u spoluhráčov ostáva častokrát nepochopený.

50:21

Naopak, po spolupráci Krištof - Tatar mohol zvýšiť vedenie SR druhý menovaný, ale netrafil puk ideálne.

50:00

Slovenskí hokejisti to hrajú teraz umne, súpera ne extra dlhý čas do svojho obranného pásma nepúšťajú.

48:21

Individuálnou akciou sa snažil presadiť Nagy, ale ďalej ako na modrú čiaru to nedotiahol.

47:27

Hokejisti USA opäť motajú našim hráčom hlavy, pokoj do slovenských radov vniesol až skvelý zákrok brankára Rybára.

46:34

Ale mohlo predsa len zahrmieť, po ideálnej Sekerovej prihrávke spoza bránky si mohol strelecký účet na šampionáte otvoriť Buc. Žiaľ, nestalo sa.

46:00

Teraz sú pre zmenu v útoku bezradní naši hokejisti, pred bránku súpera sa dostávajú len sporadicky.

44:41

Američania sú aktívni, snažia sa niečo vymyslieť, ale Slováci sú v obrane stále spoľahliví.

43:10

Na ľade ostal ležať Krištof, no rozhodcovia hru neprerušili.

42:25

Mimoriadne nebezpečný pre slovenskú bránku je Eichel, no slovenský obranca Jaroš si s ním aj so šťastím poradil.

40:58

O prvú strelu v záverečnej tretine sa postaral Nagy, ktorého z protiútoku napodobnil van Riemsdyk. Stav sa však nemení.

40:01

Začala sa tretia tretina, DRŽTE našim chlapcom palce.

Využitá dvojnásobná presilovka dostala hokejistov SR v zápase opäť do vedenia, gólovo sa presadil obranca Černák. Američania boli očividne zaskočení, čo na tretí gól v ich sieti využil útočník Tatar, čím stanovil výsledok 3:1 po druhej tretine.

40:00

Druhá dvadsaťminútovka sa skončila, nad favorizovaným výberom USA vedie slovenská reprezentácia 3:1.

39:02

V záverečnej minúte druhej tretiny mohol ísť do sóla Pánik, ale už nemal silu, a tak išiel striedať.

37:37

Prvá formácia USA Hughes - van Riemsdyk - Kane je za každých okolností nebezpečná, čo dokázala aj v týchto okamihoch. Naštastie gól z toho nebol.

36:00

Teraz sa prebrala naša prvá formácia a Tatar s Krištofom narobili americkej obrane veľké problémy.

34:59

Svoj druhý gól v zápase mohol pridať aktívny Sukeľ, ale skóre sa stále nemení.

33:32

Reprezentanti USA akoby v týchto momentoch ožili, no ich tlak je iba platonický.

32:50

Naopak, gólové suchoty USA v druhej tretine mohol odkliať Gaudreau, no našťastie sa mu to nepodarilo.

32:01

Slováci mohli zvýšiť svoje vedenie, no Lantoši a po ňom ani Nagy nedokázali dostať puk za Schneiderov chrbát.

31:15

Hra sa teraz prelieva z jednej strany na druhú, diváci v Steel aréne majú možnosť sledovať naozaj skvelý hokej.

30:00

Polovica zápasu je za nami, zverenci trénera Craiga Ramsayho vyhrávajú nad USA zaslúžene o dva góly.

29:45

O ojedinelú strelu USA v druhej tretine sa postaral obranca Fox, ale Rybára na hruškách nenachytal.

28:22

Teraz rozložila americkú obrancu ako lego dvojica Zigo - Lantoši, no stav sa nemení.

27:40

Američania sú v týchto chvíľach naozaj bezradní, štvrtý slovenský gól mohol pridať Pánik a po ňom i Sekera.

26:39

Teraz mal plné ruky práce brankár Rybár, ale Eichel naňho v tomto zápase zatiaľ nedozrel.

26:10

Slovenským hokejistom narástli krídla, Američania si s nimi nevedia dať rady.

denie SR útočník Tatar.

Na snímke Tomáš Tatar strieľa tretí gól slovenskej reprezentácie za chrbát amerického brankára Coryho Schneidera v zápase základnej A-skupiny USA - Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 10. mája 2019.Foto: TASR/Martin Baumann

23:12

Sily na ľade sú opäť vyrovnané.

21:36

GÓÓÓL!!! Do streleckej listiny sa zapisuje Erik Černák.

21:30

Ďalšie výlučenie na strane USA, budeme hrať takmer dve minúty presilovku piatich proti trom.

21:21

A TERAZ si presilovku zahráme my. Na trestnú lavicu si sadol Skjei za faul na Nagya.

21:21

21:04

Teraz mal gól na hokejke Nagy, no brankára Schneidera nezaskočil.

20:20

Hneď v úvode druhého dejstva sa o strelu pokúsil Tatar, ale jeho pokus Američania zblokovali.

20:01

Začala sa druhá tretina.

Hokejisti SR vstúpili do domácich MS ideálne, keď sa už na začiatku 5. min ujali vedenia vďaka Sukeľovi. O vyrovnanie sa však počas jedinej presilovky postaral potom DeBrincat, a tak sa v druhej tretine bude začínať v podstate od začiatku.

20:00

Prvá tretina sa skončila, s USA remizujeme 1:1.

19:19

Puk máme na svojich hokejkách, menšie nedorozumenie hráčov prvého útoku nás vyháňa z útočného pásma.

18:28

Vynikajúcou individuálnou akciou sa blysol Adam Liška, z Američanov si spravil doslova trhací kalendár.

17:03

Dve nepríjemné strely vyslal na bránku USA obranca Čajkovský, no rovnako ako krátko po ňom Koch, do gólovej listiny sa nezapísal.

16:32

Rozhodcovia zaspali, po zákroku na Nagya sme mali hrať presilovku, no sily na ľade ostávajú vyrovnané.

15:40

Vetry americkej obrane robí Tatarova formácia, ale stav sa nemení.

14:30

Teraz pre zmenu čaroval Rybár, ktorý pravým betónom chytil čistý gól.

13:55

Po vyrovnávajúcom góle zostali slovenskí hokejisti zakríknutí, ďalší gól USA je na spadnutie.

13:14

A nebyť Sekerovho obranného zákroku, mohla SR prehrávať.

12:05

Inkasujeme gól. V presilovke sa presadil DeBrincat.

11:30

A mohlo byť vyrovnané, Rybár však nepríjemnú strelu kryl.

10:59

POZOR, budeme hrať v oslabení, na trestnú lavicu si odchádza sadnúť Lunter.

10:50

Ideálnu príležitosť na vyrovnanie mal teraz Eichel, ale ani jemu sa to nepodarilo.

10:00

V polovici úvodnej tretiny možno skonštatovať, že Američanom sú Slováci vyrovnaný súper a navyše o jeden gólik majú navrch.

08:58

A skóre sa nemení ani po Tatarovom pokuse.

08:30

Na druhej strane mohlo zahrmieť po delovke Kocha od modrej, ale ani z tohto mráčika nezapršalo.

08:11

Američania nepoľavujú, mimoriadne aktívny je najmä Kane, no stav sa stále nemení.

07:00

Slovenskí hokejisti sú teraz omnoho menej aktívni ako ich súper, a tak len dúfajme, aby sa im to nevypomstilo.

05:45

Vyrovnanie na hokejke mal obranca Suter, no brankár Rybár spoľahlivo kryl jeho strelecký pokus.

05:20

Američania však ani zďaleka zbrane neskladajú a opäť sa čoraz častejšie dostávajú do nášho obranného pásma.

04:02

GÓÓÓL! Do streleckej listiny sa zapisuje Matúš Sukeľ po prihrávke spoza bránky.

03:00

V týchto chvíľach sa vo veľmi dobrom svetle ukazuje aj náš tretí útok a po ňom i prvý, ktorého akciu zakončil tvrdou strelou Pánik.

01:52

O prvú slovenskú strelu na bránku súpera sa postaral z protiútoku Lantoši, ale stav sa zatiaľ nemení.

01:08

Reprezentanti USA sa do slovenských hokejistov zahryzli hneď od začiatku, vytvorili si tlak, a tak má brankár Rybár plné ruky práce.

00:35

Prvý gól na hokejke mali Američania, no DeBrincat nevyužil prečíslenie dvoch na jedného.

00:01

Otvárací duel SR na domácom šampionáte s reprezentáciou USA sa práve začal.

Napätie v košickej hale sa dá krájať. Zápas sa o pár sekúnd začne, celý štadión teraz zborovo spieva slovenskú hymnu.

V rámci otváracieho ceremionálu zahrali priamo na ľadovej ploche Kandráčovci skladbu HOKEJOVÁ (Macejko) a divákom sa prihovoril prezident SZĽH Martin Kohút.

Pred samotným zápasom na nás čaká ešte otvárací ceremoniál.

Aj takto to vyzeralo pár minút pred začiatkom zápasu pri košickom štadióne.
Na snímke slovenskí fanúšikovia pózujú pred zápasom základnej A-skupiny USA - Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 10. mája 2019.Foto: TASR/Martin Baumann

Naposledy sa slovenskí hokejisti stretli s USA na MS 2017, kde tomuto súperovi podľahli 1:6.

A kým naši chlapci vykorčuľujú na ľad, tak si zaspievajte:

Najväčšou hviezdou reprezentácie USA je nepochybne Patrick Kane, no Američania sa budú spoliehať aj na Gaudreaua, Eichela, DeBrincata či van Riemsdyka.

V bránke SR bude stáť Patrik Rybár, čo na predpoludňajšom rozkorčuľovaní avizoval tréner brankárov Ján Lašák. V jeho prospech rozhodli skúsenosti so zámorským hokejom, keďže v tejto sezóne pôsobil na farme Detroitu Red Wings v AHL Grand Rapids Griffins. Chýbať v zostave však bude útočník Libor Hudáček, ktorý je na antibiotikách.

Košická Steel aréna je zaplnená do posledného miesta, slovenskí fanúšikovia sa už nevedia dočkať otváracieho zápasu ich miláčikov proti reprezentácii USA.

Hokejisti Slovenska nastúpia na svoj prvý zápas na domácich majstrovstvách sveta s cieľom využiť zvyčajný pomalší štart zámorských tímov do turnaja. V zápase s USA bude v pozícii favorita zámorský tím, no domáce prostredie a aj postupné zvykanie si Američanov na širšie klzisko dávajú šance aj Slovákom.

Viac o MS v hokeji 2019

Zdroj: Webnoviny.sk - MS v hokeji 2019: USA – Slovensko (online) © SITA Všetky práva vyhradené.