04. decembra 2008

MŠK Žilina vyhrala nad Aston Villou

Futbalisti MŠK Žilina prekvapujúco zvíťazili vo štvrtkovom stretnutí 4. kola F-skupiny Pohára UEFA 2008/09 nad favorizovanou anglickou Aston Villou na jej pôde 2:1 (2:1) a pripísali si ...

Futbalisti MŠK Žilina prekvapujúco zvíťazili vo štvrtkovom stretnutí 4. kola F-skupiny Pohára UEFA 2008/09 nad favorizovanou anglickou Aston Villou na jej pôde 2:1 (2:1) a pripísali si nesmierne cenný úspech. Slovenské mužstvo vyhralo v európskych pohároch nad anglickým naposledy v roku 1975. Napriek víťazstvu v poslednom vystúpení v skupinovej fáze európskeho pohára číslo 2 sa zverenci trénera Dušana Radolského s touto súťažou lúčia, keďže nemecký Hamburg zdolal v druhom dueli F-skupiny Slaviu Praha 2:0.

Žilinčania ani v jednom zo štyroch zápasoch skupinovej fázy P-UEFA herne nesklamali a na svoje konto si dokázali pripísať štyri body za triumf v Birminghame a bezgólovú remízu so Slaviou Praha v 3. kole. Predtým "žlto-zelení” nestačili v tesných dueloch na Hamburg (1:2) a Ajax Amsterdam (0:1)
Skóre duelu vo Villa Parku, ktorý sa zaplnil zhruba do troch štvrtín, otvoril v 16. min Leitner a už o tri minúty zasadil druhý prekvapujúci úder domácim Štyvar. Ešte do prestávky dokázal skorigovať v 28. min Delfouneso, no ďalšie presné zásahy už diváci na radosť slovenského vicemajstra nevideli. Od 79. min dohrávali Žilinčania bez vylúčeného Leitnera, no veľkému tlaku domácich sa ubránili.

Pohár UEFA 2008/09 - F-skupina - výsledok:

Aston Villa (Angl.) - MŠK Žilina (SR) 1:2 (1:2)
Góly: 28. Delfouneso - 16. Leitner, 19. Štyvar, ŽK: 62. Leitner, 74. Pečalka - 29. Osbourne, ČK: 79. Leitner (Žilina) po druhej ŽK, rozhodovali: Berntsen - Raestad, Larsen (všetci Nór.), 28 797 divákov

Aston Villa: Guzan - Reo-Coker, Knight, Cuellar, L. Young - Gardner, Osbourne (65. Milner), Salifou (69. G. Barry), A. Young - Delfouneso (76. Agbonlahor), Harewood
Žilina: D. Perniš - Šourek, Piaček, Vomáčka, Leitner - Zd. Štrba, Pečalka - Pekarík, Adauto (70. Vladavič), Jež (90.+ Tesák) - Štyvar (86. Rilke)

Žilinčania začali proti favoritovi, ktorý však nastúpil s viacerými “lavičkovými” hráčmi, zakríknuto. Aston Villa hrozila najmä zo štandardných situácií. V 13. min po rohu Ashleyho Younga hlavičkoval Knight a Perniš len reflexívne vyrážal nad bránku, nebezpečné boli aj ďalšie dva rohové kopy. O tri minúty neskôr prišiel nečakaný, no o to radostnejší gólový úder MŠK. Center Leitnera z ľavej strany stopér Knight podcenil a lopta skončila za chrbtom prekvapeného brankára Guzana - 0:1. Villania sa ešte nestihli spamätať z tohto momentu a v 19. min opäť inkasovali. Adauto vyzvŕtal Cuellara, vysunul Pekaríka a po jeho spätnej prihrávka rozvlnil sieť Štyvar - 0:2. Domáci kouč O´Neill hneď po druhom góle poslal rozcvičovať sa niekoľko náhradníkov na čele s Barrym, no napokon k striedaniu nedošlo, pretože v 28. min po hlavičkovom priťuknutí Harewooda presne namieril spoza šestnástky ľavačkou Delfouneso a znížil na 1:2. Pre ešte len 17-ročného zakončovateľa, ktorý po prvý raz nastúpil v základnej zostave Aston Villy, to bol premiérový presný zásah v „červeno-modrom“ drese. V 34. min mohli Žilinčania opäť vyhrávať dvojgólovým rozdielom, no prečíslenie dvoch na jedného kapitán hostí Štrba vyriešil úplne zle. V zostávajúcich minútach prvého dejstva sa hra prelievala zo strany na stranu, väčšie gólové príležitosti si už ani jedno z mužstiev nevypracovalo.
Aj v druhom polčase približne 300 žilinských fanúšikov neúnavne povzbudzovalo svojich a takmer neustále ich bolo vo Villa Parku počuť viac ako zaskočených domácich. V 50. min vyskúšal pozornosť Guzana strelou z 30 metrov Adauto, na opačnej strane pálil Osbourne len vedľa ľavej žrde. Po hodine hry hráči MŠK roztlieskali divákov, keď súperovi viac ako minútu nepožičali loptu. V 66. min mohli Angličania vyrovnať, no center Ashleyho Younga poslal Harewood hlavičkou mimo. Slovenský vicemajster bol naďalej aktívny, svojím prístupom nedovolil Asto Ville nasťahovať sa trvalejšie pred hosťujúce pokutové územie. V 75. min však mali Žilinčania aj šťastie, keď gólman Perniš v skrumáži reflexívne nohami vyrážal strelu Gardnera. Dôležitý okamih prišiel o štyri minúty neskôr - Leitner fauloval prenikajúceho Agbonlahora a z rúk hlavného arbitra Berntsena videl druhú žltú a následne aj červenú kartu. Už o minútu však mohlo udrieť na opačnej strane, no po úniku Pečalku nedokázal Štyvara zakončiť rezantnejšie. Hráči MŠK sa už v záverečných minútach sústredili len na bránenie náskoku, čo sa im napokon aj so šťastím podarilo a dosiahli nesmierne cenný výsledok.