Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. novembra 2005

Murphyho zákony platia aj vo vesmíre.



„Všetko, čo sa môže pokaziť, sa aj pokazí,“ znie prvý z tzv. Murphyho zákonov. Neplatí to iba na Zemi, ale aj vo vesmíre,



Zdieľať
Po tom, ako musela americká kozmická agentúra NASA v minulosti riešiť množstvo problémov okolo svojich projektov vrátane raketoplánov, po ohlásení plánov na let k Marsu sa rozhodla, že si vopred urobí dôkladnú analýzu rizík, informuje nemecký spravodajský magazín Der Spiegel vo svojom internetovom vydaní. V júni 2004 preto zostavila skupinu expertov, tzv. The Mars Human Precursor Science Steering Group (MEPAG) pod vedením Jima Garvina z Goddard Space Flight Center. Tá teraz zverejnila na internete svoju štúdiu o 20 možných najväčších rizikách projektu letu na Mars.

„Prach na Marse je jedným z najväčších nebezpečenstiev,“ povedal Garvin, „musíme ho dôkladne poznať, aby sme mohli skonštruovať pohony, skafandre a filtre.“ Preto je nevyhnutné získať vzorky materiálu z Marsu a analyzovať ich na Zemi. Až potom sa dá povedať, aký nebezpečný a toxický je červený prach na tejto planéte. Podľa analytikov MEPAG prach na Marse môže byť nielen jedovatý, ale mohol by poškodiť aj palubnú elektroniku, rovnako ako vlhkosť vyvolaná kondenzáciou pár v závislosti od ročných období.
Za najväčšie riziko považujú vedci nedostatok vody na mieste pristátia, hoci podľa doterajších informácií by sa mala na Červenej planéte nachádzať. V prípade jej nedostatku by však boli kozmonauti ohrození pri pobytoch dlhších ako jeden mesiac.
Druhým najväčším rizikom sú podľa štúdie MEPAG nevypočítateľné vetry a turbulencie v atmosfére pri štarte alebo pristávaní. Tretím najväčším potenciálnym rizikom je zavlečenie živých organizmov z Marsu na Zem, čo by mohlo mať nepredvídateľné dôsledky na biosféru našej planéty. Potrebné bude tiež dôkladne poznať radiačné a ionizačné podmienky na povrchu Marsu.
Podľa Garvina by NASA mala častejšie vytvárať expertné skupinym akou je MEPAG, ktoré by dôsledne uplatňovali Murphyho zákony. Na rozdiel od doterajší expertných skupín však bude MEPAG pôsobiť aj po vypracovaní správ a analýz. Funguje dokonca tak dobre, že sa vážne uvažuje podobným spôsobom postupovať aj pri príprave misií k Mesiacu, Venuši či k ďalším planétam.

(apl, Spiegel, MHP SS, foto NASA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Narkomani prefetujú ročne takmer päť miliárd.
<< predchádzajúci článok
Bude malá Leonor kráľovnou?

Murphyho zákony platia aj vo vesmíre. - diskusné fórum čitateľov

však vie o čom hovorí !5.11. 12:02:16