Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. novembra 2007

Mušarráf drží v ruke kartu boja proti terorizmu



Pakistanské bezpečnostné sily v nedeľu pokračovali v zatýkaní najväčších kritikov prezidenta Parvíza Mušarráfa, ktorý sa po sobotňajšom vyhlásení výnimočného stavu usiluje upevniť svoju ...



Zdieľať
ISLAMABAD 4. novembra (WEBNOVINY) - Pakistanské bezpečnostné sily v nedeľu pokračovali v zatýkaní najväčších kritikov prezidenta Parvíza Mušarráfa, ktorý sa po sobotňajšom vyhlásení výnimočného stavu usiluje upevniť svoju moc. Mušarráf v rámci koordinovaných krokov pozastavil platnosť ústavy, odvolal predsedu Najvyššieho súdu, obmedzil slobodu médií a zatkol niektorých z najväčších opozičných kritikov. Za príčinu vyhlásenia výnimočného stavu označil islamských militantov a súdnictvo, ktoré podľa neho destabilizujú situáciu v krajine.

"V krajine došlo k 400 až 500 preventívnym zatknutiam," povedal Azíz na tlačovej konferencii v Islamabade. Medzi zatknutými aktivistami je Džavíd Hašmí, úradujúci šéf Pakistanskej moslimskej ligy (PML-N) bývalého premiéra Naváza Šarífa, popredná bojovníčka za ľudské práva Asma Džahangírová a opozičný politik, legendárny hráč kriketu, Imran Chán. Okolo budov parlamentu, prezidentského sídla a Najvyššieho súdu polícia postavila zátarasy. Najvyšší súdu mal v najbližších dňoch rozhodnúť o tom, či nedávne opätovné zvolenie Mušarráfa za prezidenta bolo legálne. Prvým krokom Mušarráfa po vyhlásení výnimočného stavu však bolo odvolanie predsedu Najvyššieho súdu Muhammada Čaudhrího, ktorého sa neúspešne pokúsil zbaviť funkcie už začiatkom tohto roka. Za nového najvyššieho sudcu vymenoval Hamída Dogara, ktorý zrušil Čaudhrího agendu. Okrem posudzovania legálnosti októbrového znovuzvolenia Mušarráfa za prezidenta sa Čaudhrí zaoberal stovkami prípadov porušení ľudských práv na základe podnetov rodín, ktorých členovia za posledné roky zmizli potom, ako ich obvinili z kontaktov na al-Kájdu. Mušarráf sľuboval, že do 15. novembra odstúpi z postu šéfa armády, ak ho zvolia za prezidenta a súd právoplatnosť volieb potvrdí. Teraz je nepravdepodobné, že sa velenia armády vzdá.

Neistý je osud parlamentných volieb, ktoré boli naplánované na január. Premiér Šaukat Azíz v nedeľu povedal, že parlament je na základe výnimočného stavu oprávnený odložiť konanie volieb o jeden rok. Dodal však, že vláda o tom ešte nerozhodla. "Mohli by nastať zmeny v dátume volieb, ale ešte sme o tom nerozhodli," povedal Azíz novinárom, keď sa ho spýtali na osud volieb, ktoré boli naplánované na január. "Zatiaľ o tom uvažujeme. Za výnimočného stavu by si parlament mohol predĺžiť funkčné obdobie o jeden rok."

Bývalá premiérka Bénazír Bhuttová v nedeľu povedala, že vyhlásenie výnimočného stavu v krajine povzbudí extrémistov, ale rokovania s prezidentom Parvízom Mušarráfom nevylúčila. Bhuttová sa do Karáčí urýchlene vrátila z návštevy rodiny v Dubaji. Pred vyhlásením výnimočného stavu s Mušarráfom viedla rozhovory o deľbe moci pred parlamentnými voľbami. Na otázku, či sa cíti oklamaná, odpovedala: "Mám pocit, že to bol plán na odpútanie pozornosti, ale stále je príliš skoro vyjadriť sa a všetko závisí od toho, či generál Mušarráf obnoví ihneď ústavu a zostaví nezávislú volebnú komisiu pre konanie čestných, slobodných a nestranných volieb." Bhuttová v nedeľu povedala, že s Mušarráfom súhlasí s tým, že hrozba extrémizmu je veľká. "Súhlasím s diagnózou, ale nesúhlasím so spôsobom liečby."

S kartou boja proti terorizmu Mušarráf môže rátať aj vo vzťahu k USA. Spojené štáty Mušarráfa pre vyhlásenie výnimočného stavu kritizujú. "Je to veľmi smutné," povedal hovorca Bieleho domu Gordon Johndroe. "Prezident Mušarráf musí dodržať svoje sľuby, že v januári budú slobodné a čestné voľby, a že predtým ako opätovne zloží prezidentskú prísahu, odstúpi z postu šéfa armády," povedal Johndroe. Šéfka diplomacie Condoleezza Riceová uviedla, že Washington bude musieť "preskúmať pomoc" Pakistanu. Jedným dychom však uviedla, že USA v Pakistane majú záujem o boj proti terorizmu. Hovorca Pentagonu Geoff Morrell uviedol, že neexistujú plány na zastavenie vojenskej pomoci Pakistanu.

SITA,AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Washington bude musieť preskúmať pomoc Pakistanu
<< predchádzajúci článok
Predseda NR SR musí podpísať zákon, ktorý parlament schválil