Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. októbra 2010

Musíme zastaviť odliv mozgov, reagoval MedvedevSo zmiešanými pocitmi v utorok zareagoval ruský prezident Dmitrij Medvedev na vyhlásenie držiteľov Nobelovej ceny za fyziku za rok 2010. Podľa neho to totiž odhalilo, aký veľký je ...Zdieľať
medvedev Foto: SITA, AP

MOSKVA 5. októbra (WEBNOVINY) - So zmiešanými pocitmi v utorok zareagoval ruský prezident Dmitrij Medvedev na vyhlásenie držiteľov Nobelovej ceny za fyziku za rok 2010. Podľa neho to totiž odhalilo, aký veľký je odliv mozgov z Ruska do zahraničia, čo sa podľa jeho slov musí zmeniť. Medvedev preto počas stretnutia s učiteľmi v Moskve vyzval zodpovedných na vyvinutie potrebnej snahy, aby "talentovaní ľudia neodchádzali do iných krajín". Ruský prezident sa podľa svojich slov veľmi potešil, keď sa dozvedel o udelení prestížnej ceny Andremu Geimovi a Konstantinovi Novoselovovi, no vzápätí zostal sklamaný, keď si uvedomil, že vedci pracujú v cudzích krajinách.

"Nemáme normálny systém, ktorý by mladých nadaných ľudí a odborníkov stimuloval, aby zostali pracovať v tejto krajine," povedal Medvedev, ktorý zároveň označil za "veľké zlyhanie" nedostatok moderných výskumných zariadení. "Nezaznamenali sme v posledných rokoch žiadny pokrok, naše laboratóriá sú veľmi zastarané. Možno okrem niektorých vedeckých centier na univerzitách v Moskve a Petrohrade," kriticky zhodnotil stav v Rusku prezident.

Nobelovu cenu za fyziku za rok 2010 získali dvaja pôvodom ruskí vedci Andre Geim a Konstantin Novoselov, ktorí v súčasnosti pôsobia na britskej Manchesterskej univerzite. Kráľovská švédska akadémia vied ich ocenila za "prelomové experimenty týkajúce sa dvojdimenzionálneho materiálu grafén". Obaja laureáti vyštudovali fyziku na štátnom inštitúte fyziky a technológií v Moskve, no v 90. rokoch po páde železnej opony Rusko opustili. Kým 51-ročný Geim je dnes držiteľom holandského pasu, 36-ročný Novoselov má britský. Vedci si cenu dotovanú 10 miliónmi švédskych korún prevezmú 10. decembra v Štokholme.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radičová v stredu prediskutuje s Ficom imunitu
<< predchádzajúci článok
Krajcer rokoval o tlačovom zákone