Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. októbra 2009

Múzeum 21. storočia – projekt modernizácie práce



Múzeum má pre existenciu národa podobný význam ako pamäť pre človeka. Ak si pamäť nekultivujeme, zabúdame.



Zdieľať
Na dôležité udalosti si spomíname s rodinou a priateľmi, píšeme denníky, zakladáme fotografie, odkladáme predmety, ktoré nám pripomínajú významné momenty, alebo ich zaznamenávame na video alebo DVD. Ak by sme o tieto čiastočky jedného dňa  z akéhokoľvek dôvodu prišli, v lepšom prípade by ostali zachované ústnym podaním, v tom horšom by časom ostali zabudnuté.
Múzeum je miestom, kde sú odložené kúsky pamäti mnohých ľudí, národov od najstarších dôb až do dnes. Sú jedinečné, neopakovateľné a bez výnimky nenahraditeľné. Ich stratu by pocítili najmä budúce generácie, ktorým by chýbal odkaz ich vlastnej minulosti.
 
Slovenské národné múzeum realizuje pilotný projekt „Múzeum 21. storočia“. Jeho cieľom je vniesť do múzejných odborných činností najmodernejšie technológie – uplatniť ich v oblasti ochrany a spracovania múzejných zbierok, ale aj pri následnom on-line sprístupnení múzejných fondov v digitálnej podobe.
 
 
O projekte “Múzeum 21. storočia”
Cieľom projektu je modernizácia metód múzejnej práce a overenie možností aplikácie informačných a komunikačných technológií v múzejnej praxi.
Miestom realizácie projektu je Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry v Bratislave. Projekt prebieha od apríla 2009 do decembra 2009.
 
Stručný popis projektu
Projekt „Múzeum 21. storočia“ sa zameriava na dve hlavné oblasti – správu múzejných zbierok pomocou technológie RFID a digitalizácie zbierkových predmetov. Ide o unikátny projekt pracoviska Slovenského národného múzea - Centrálnej evidencie múzejných zbierok (CEMUZ), ktorý prebieha v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave a na jeho realizácii sa podieľa firma Edico sk, a.s, ako dodávateľ technológií a technologických služieb.
 
Očakávané výstupy projektu
 
1.                  Virtuálna prehliadka zbierok múzea
V rámci projektu „Múzeum 21. storočia“ začína CEMUZ preverovať technológie digitalizácie vedomostí a vizualizácie múzejných zbierkových predmetov. Zmyslom digitalizácie je uchovanie a zhodnocovanie vedomostí o zbierkach múzeí, ale aj ich sprístupnenie prostredníctvom internetu. Ide o mimoriadne náročnú úlohu, ak uvážime, že SNM k dnešnému dňu eviduje viac než 3,5 milióna predmetov. Ich digitalizácia znamená, že kurátori a kustódi musia nielen vziať do ruky každý jeden predmet, ale spracovať všetky vedomosti o ňom a zabezpečiť jeho vizualizáciu.
Pilotný projekt „Múzeum 21.storočia“ overuje metódy a testuje procesy vizualizácie. Hľadá najvhodnejšie technológie zachytenia každého detailu na každom jednotlivom zbierkovom predmete v takej kvalite, ktorá zachová všetky vizuálne informácie o ňom a umožní jeho odborné skúmanie. To v praxi znamená, že záujemca o históriu nebude musieť cestovať za expozíciami a bádateľ nebude musieť žiadať vyhľadanie, či zapožičanie reálneho predmetu, ale bude mať on-line prístup k jeho digitálnemu zástupcovi a dôležitým odborným informáciám. Tak bude múzeum poskytovať všetky poznatky o predmete a bude ho zároveň aj vizuálne sprostredkovávať v detailoch, ktoré ľudské oko nie je schopné bez pomoci prístrojov v reálnych podmienkach vidieť. A nielen to – z digitálnych zástupcov zbierkových predmetov je možné reprodukovať dvoj– či trojrozmernú kópiu predmetu.
 
 
 
O metódach vizualizácie múzejných zbierok
Bezkontaktné skenovanie
Skenovanie dvojrozmerných predmetov (do veľkosti 3x2 m) vo vysokom rozlíšení (do 1200 dpi).
Objektová panoráma
Základom tejto metódy je vytvorenie sady digitálnych fotografií (100 – 1000) a ich následné spojenie do jednej plynulej panoramatickej fotografie, ktorá vo vysokom rozlíšení poskytuje verný obraz predmetu skúmateľný zo všetkých uhlov a vo všetkých detailoch.
3D model
Touto metódou dokážeme zachovať presné informácie o priestorových rozmeroch objektu. To potenciálne umožňuje v budúcnosti vytvoriť trojrozmerný model (kópiu) daného objektu.
 
2.      Využitie RFID technológie v evidencii a ochrane zbierok
Správa zbierok je pri obrovských fondoch veľmi náročná (múzeá na Slovensku spravujú viac ako 15 miliónov zbierkových predmetov!) a jedna revízia vo väčších múzeách trvá viac ako 5 rokov. Pomocou technológie RFID sa zautomatizujú procesy evidencie a kontroly múzejných predmetov, vylúčia sa omyly, straty a neporovnateľne sa urýchli vyhľadávanie či revízia. V praxi to znamená skrátenie viacročného procesu revízie na niekoľko hodín. Projekt „Múzeum 21. storočia“ rieši uplatnenie technológie rádiofrekvenčných identifikátorov (RFID) v múzejnej praxi, pri napĺňaní hlavnej úlohy múzeí, ktorou je uchovanie dokumentov – dôkazov zaniknutých skutočností. Pokroková technológia identifikácie predmetov prinesie radikálnu zmenu v správe zbierok – zásadne ovplyvní metodiku a organizáciu vnútorných činností múzeí. Zároveň sa uplatňuje aj v automatizácii procesov vizualizácie zbierok, pri ktorých vznikajú stovky digitálnych súborov z jedného predmetu (v celonárodnom rozsahu to budú miliardy obrazových súborov).
O technológii RFID
Pojem RFID (angl. Radio Frequency Identification) je všeobecný termín, ktorý označuje technológie využívajúce elektromagnetické signály na automatickú identifikáciu objektov. Objekty je možné identifikovať bez potreby priamej viditeľnosti, bez nasmerovania zo vzdialenosti niekoľkých metrov, pričom objekt sa môže pohybovať. Analytici predpokladajú, že jej vplyv na zmenu logistiky a skladového hospodárstva bude väčší, ako dosiahli prevratné technológie nedávnej minulosti, napríklad fax, internet či mobilné telefóny.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hrob vedľa Marilyn Monroe pôjde 19. októbra opäť do dražby
<< predchádzajúci článok
Festival Margaret Mead otvorí dokument Ako sa varia dejiny