Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    V spálni

30. júna 2009

Mužom s poškodenými spermiami môže pomôcť viac sexuNiektorým mužom s poruchami plodnosti predpisujú lekári jednoduchú liečbu - viac sexu. V štúdii so 118 austrálskymi mužmi s chorými spermiami lekári zistili, že každodenný sex výrazne znížil ...Zdieľať
BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Niektorým mužom s poruchami plodnosti predpisujú lekári jednoduchú liečbu - viac sexu. V štúdii so 118 austrálskymi mužmi s chorými spermiami lekári zistili, že každodenný sex výrazne znížil množstvo poškodeného DNA v semene pacientov. Výsledky testov vedci zverejnili dnes na stretnutí Európskej spoločnosti pre ľudskú reprodukciu a embryológiu v Amsterdame. Predchádzajúce štúdie zase spojili kvalitnejšie spermie s vyššou pôrodnosťou.


Lekár David Greening zo súkromnej kliniky v Austrálii a jeho vedecký tím sledovali 118 mužov s poškodeným semenom. Odporučili im sex každý deň a po týždni zaznamenali 12-percentný pokles v množstve poškodených spermií. Mnohí experti na plodnosť odporúčajú svojim pacientom, aby pred umelým oplodnením ich partneriek sexuálne abstinovali a snažili sa tak zvýšiť počet spermií. Greening však uviedol, že na základne výsledkov novej štúdie sa snaží odporúčať párom naopak viac sexuálnej aktivity. "Niektorí starší muži vyzerajú trochu zmätení," priznal lekár. "Ale mladší sú z toho celkom šťastní," dodal. Kvalita spermií sa dá zvýšiť aj vyhýbaním sa fajčeniu, neprimeranému množstvu alkoholu, cvičením alebo prijímaním väčšieho počtu antioxidantov.

Podľa odborníkov sex pomáha znižovať počet spermií s poškodenou DNA tým, že ich rýchlo dostane z tela. Ak je spermia v tele príliš dlho, má vyššiu šancu poškodenia. Výsledky však nedokazujú, že denná sexuálna aktivita pomôže mužom s problémami plodnosti mať viac detí. "Pohľad na DNA semena je len jedna časť skladačky," uviedol profesor pôrodníctva a gynekológie na univerzite v Sheffielde Bill Ledger. "Možno to zlepší mieru pôrodnosti, ale na to potrebujeme ešte ďalšie štúdie," dodal. Podľa Ledgera môže odporúčanie na zvýšenie sexuálnej aktivity vniesť do partnerského života stres. "Toto im môže dodať viac úzkosti a urobiť viac škody ako osohu," vyjadril sa Ledger. Podľa neho by totiž dvojice nemali cítiť tlak na svoj sexuálny život kvôli dieťaťu.

SITA_AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Foto: Topfest 2009
<< predchádzajúci článok
U2 dnes štartujú európsku časť svetového turné 360°