Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. októbra 2007

MV nezaznamenalo žiadnu sťažnosť na doplňujúce voľbyDnešné doplňujúce voľby do samosprávy 18 obcí sú pripravené a na ich organizáciu nebola podaná žiadna sťažnosť, pre agentúru SITA to povedala riaditeľka odboru volieb a referenda MV SR ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Dnešné doplňujúce voľby do samosprávy 18 obcí sú pripravené a na ich organizáciu nebola podaná žiadna sťažnosť, pre agentúru SITA to povedala riaditeľka odboru volieb a referenda MV SR Lívia Škultétyová. Pôvodne mali chýbajúcich poslancov alebo starostov vyberať voliči v 19 obciach, v Opátke (okres Košice-okolie) sa však voľby starostu neuskutočnia. Ani jedna politická strana, ani fyzická osoba tu do stanoveného termínu nepredložili kandidačnú listinu. Obec preto podala žiadosť o vyhlásenie volieb v novom termíne.

Ústavné právo zvoliť si primátora a starostov môže využiť vyše 8 000 občanov jedného mesta a dvoch obcí v Trnavskom kraji. Najviac oprávnených voličov, vyše 7 000, je vo Veľkom Mederi v okrese Dunajská Streda, kde budú rozhodovať o novom primátorovi. Samuelovi Lojkovičovi zanikol mandát po tom, ako ho Najvyšší súd SR odsúdil v korupčnej afére na 32 mesiacov väzenia. O post primátora sa uchádza šesť nezávislých kandidátov. Starostu budú voliť v obci Čakany v Dunajskostredskom okrese. Po májovom referende, ktorému predchádzali nezhody v obci okolo nájomnej zmluvy pre súkromnú firmu ťažiacu štrk v blízkosti domov, obyvatelia obce odvolali starostu. V sobotňajšom volebnom súboji sa stretnú dvaja nezávislí kandidáti. Doplňujúce voľby starostu budú aj v Popudinských Močidľanoch v okrese Skalica. V minuloročných decembrových komunálnych voľbách zvolený starosta Anton Vašečka sa na jar funkcie vzdal bez udania dôvodu. O post starostu sa uchádzajú traja kandidáti.

V Žilinskom kraji budú doplňovacie voľby v troch obciach - Podhorie (okres Žilina), Karlová (okres Martin) a Sklené (okres Turčianske Teplice). V Podhorí i Sklenom úradujúci starostovia zomreli a v Karlovej dlhodobo nebol záujem o túto funkciu. Predchádzajúci starosta Dušan Doboš je poverený vedením obce. Na čele obce je 17 rokov a túto funkciu už ďalej vykonávať nechce. O post starostky sa v tejto obci uchádzajú dve ženy. V Podhorí sú dvaja kandidáti, v Sklenom o post starostu bojujú sedmi záujemcovia.

V Trenčianskom kraji budú voliť nového starostu vo Visolajoch v okrese Púchov. Dôvodom je, že dovtedajší starosta v júli odstúpil zo zdravotných dôvodov. O priazeň 723 oprávnených voličov bude bojovať šesť kandidátov. V Dlžíne v okrese Prievidza starosta Ján Kováč ešte vo februári odstúpil z rodinných dôvodov. O jeho stoličku sa uchádzajú dvaja kandidáti. V Novákoch na vlastnú žiadosť odstúpil jeden poslanec a keďže nebol za neho náhradník, občania budú voliť nového poslanca.

Doplňujúce voľby v Prešovskom kraji budú konať v troch obciach. V Chminianskej Novej Vsi (okres Prešov) a Seniakovciach (okres Prešov) budú občania voliť starostu. V Lúčine (okres Prešov) chýba v obecnom zastupiteľstve jeden poslanec, keďže jeden z poslancov zmenil trvalý pobyt, čím mu zanikol mandát. O post starostu Chminianskej Novej Vsi po úmrtí predchádzajúceho má záujem šesť mužov a jedna žena. Kandidačné listiny podali šiesti nezávislí kandidáti a jeden stranícky kandidát. V Seniakovciach sa bývalý starosta svojej funkcie vzdal. O uvoľnený post prejavil záujem jediný kandidát.

Doplňujúce voľby starostu v Košickom kraji mali byť v obciach Opátka a obci Perín-Chym v okrese Košice-okolie. Starosta obce Opátka Jaroslav Jeremiáš bol menovaný do štátnej funkcie, čo je nezlučiteľné s výkonom volenej funkcie starostu. V Opátke však voľby v sobotu nebudú, keďže ani jedna politická strana, ani fyzická osoba do stanoveného termínu nepredložili kandidačnú listinu. V obci Perín-Chym starosta odstúpil z funkcie, teraz o ňu prejavili záujem dvaja kandidáti.

Doplňujúce voľby budú aj v štyroch obciach Banskobystrického kraja. Občania Dražíc (okres Rimavská Sobota) si budú voliť starostu a vyberať si môžu spomedzi troch kandidátov. V Kyjaticiach (okres Rimavská Sobota) dvoch poslancov, v Gregorovej Vieske (okres Lučenec) a Kremnických Baniach (okres Žiar nad Hronom) po jednom poslancovi obecného zastupiteľstva. V Dražiciach v okrese Rimavská Sobota si nového starostu môže vyberať spomedzi troch kandidátov.

Po smrti starostu si nového budú voliť aj v Slepčanoch (okres Zlaté Moravce) v Nitrianskom kraji. O priazeň voličov sa uchádzajú traja kandidáti, z nich je jedna nezávislá kandidátka.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensku chýba nezávislá inštitúcia na ochranu detí
<< predchádzajúci článok
Hasenie požiarov v Kalifornii napreduje

MV nezaznamenalo žiadnu sťažnosť na doplňujúce voľby - diskusné fórum čitateľov