Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. októbra 2010

MVO žiadajú odstrániť diskrimináciu tehotných



Skupina 22 ľudskoprávnych, feministických a niektorých ďalších mimovládnych organizácií žiada, aby Slovenská republika po dlhých rokoch konečne naplnila svoje ...



Zdieľať
mihal Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) - Skupina 22 ľudskoprávnych, feministických a niektorých ďalších mimovládnych organizácií žiada, aby Slovenská republika po dlhých rokoch konečne naplnila svoje záväzky v oblasti ľudských práv žien. V rámci hromadnej pripomienky k návrhu novely Zákonníka práce požadujú, aby štát zabezpečil dôslednú právnu ochranu tehotných žien ohrozených prepustením zo zamestnania v skúšobnej lehote a odstránil diskrimináciu žien žijúcich mimo manželstva pri čerpaní voľna na prevoz do zdravotníckeho zariadenia a späť pri narodení dieťaťa. Mimovládne organizácie (MVO) zároveň požadujú zosúladiť znenie Zákonníka práce s antidiskriminačným zákonom a s antidiskriminačnými smernicami Európskej únie. Hromadnú pripomienku k navrhovanej novele Zákonníka práce za tri dni podporilo 626 ľudí, pričom sa k nej pripojilo aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.


Zákonník práce v súčasnosti podľa MVO umožňuje v skúšobnej lehote prepustiť akúkoľvek zamestnankyňu alebo zamestnanca z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. "Mnohí zamestnávatelia, keď sa o tehotenstve pracovníčok dozvedia, zneužívajú túto formuláciu aj na prepustenie tehotných žien. V praxi sa tak deje často, hoci uvedené ustanovenie zákonníka v žiadnom prípade prepúšťanie z diskriminačného dôvodu neumožňuje," upozorňujú mimovládky. Ako dodávajú, v prípade tehotných žien je takýmto diskriminačným dôvodom ich tehotenstvo a pohlavie.

MVO pripomienkujú aj ďalšie ustanovenie týkajúce sa prekážok v práci. Súčasný Zákonník práce umožňuje poskytnúť platené pracovné voľno zamestnancovi na čas, keď pri narodení dieťaťa preváža do zdravotníckeho zariadenia a späť manželku. "Toto ustanovenie považujeme za diskriminačné, lebo zákon neumožňuje čerpať takéto voľno v prípade partnerky, ktorá má porodiť dieťa a nie je zároveň manželkou. Okrem diskriminácie žien žijúcich mimo manželstva táto zákonná úprava v konečnom dôsledku odporuje aj medzinárodnému Dohovoru o právach dieťaťa,“ uviedla Adriana Mesochoritisová z občianskeho združenia Možnosť voľby. Mimovládky preto žiadajú odstránenie súčasnej úpravy a navrhujú nediskriminačnú formuláciu zákona.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štyria muži majú záujem o post primátora Ilavy
<< predchádzajúci článok
Papandreou: Grécko dodrží rozpočtové ciele