Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

10. apríla 2009

MŽP obchádza smernicu o bioodpade, tvrdia ochranári



Smernicu Európskej komisie, ktorá nám určuje znížiť množstvo biologických odpadov o 25 percent do roku 2010, sa podľa ochranárov vláda SR po dohode so Združením miest a obcí (ZMOS) snaží ...



Zdieľať
BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) - Smernicu Európskej komisie, ktorá nám určuje znížiť množstvo biologických odpadov o 25 percent do roku 2010, sa podľa ochranárov vláda SR po dohode so Združením miest a obcí (ZMOS) snaží obísť. Vláda a ZMOS začiatkom roka uzavreli memorandum, ktoré separáciu bioodpadu určuje až k termínu 1. januára 2013. "Je to ďalšia smernica, ktorú sa snaží MŽP obísť," povedal pre agentúru SITA predseda občianskeho združenia (OZ) Priatelia Zeme - SPZ Martin Valentovič.


Začiatok roku 2010 je pritom posledný termín, kedy má Slovensko triediť päť zložiek odpadu - papier, plasty, kovy, sklo a bioodpad. "Každé ďalšie posunutie smernice je rana pod pás Európskej komisii," konštatuje expert na kompostovanie z OZ Priatelia Zeme - SPZ Branislav Moňok. Podľa neho si Slovensko ďalším oddialením tejto povinnosti znižuje šancu na dosiahnutie limitov, určených Európskou komisiou. Nový termín však podľa zástupcov OZ Priatelia Zeme - SPZ nie je určený, lebo ho rezort životného prostredia z novely vypustil a plánuje uložiť obciam povinnosť separovať biologicky rozložiteľný odpad podľa stratégie nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom schválenej vládou Slovenskej republiky.

Minister životného prostredia Ján Chrbet 25. marca po rokovaní vlády o novele zákona o odpadoch pritom uviedol, že separovanie bioodpadu bude riešiť strategická vyhláška Slovenskej republiky, ktorú naša krajina prerokovala s Bruselom. Podľa Moňoka z OZ Priatelia Zeme SPZ však Slovensko doteraz nemá stratégiu ani vyhlášku na nakladanie s bioodpadom, ale už existuje pracovná skupina na túto stratégiu. "Ak to oddialime do roku 2013, tak je otázne, či to obce stihnú, keď to nestihli od roku 2004 doteraz," konštatuje Moňok.

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa MŽP SR Jana Kaplanová, "SR nerokovala s EK o termíne povinného separovania biologicky rozložiteľného odpadu, nakoľko SR nemá v tomto smere záväzok voči EK, takže zatiaľ nebolo o čom." Ako ďalej uviedla, SR si na základe stratégie EÚ a v zmysle ustanovení smernice Európskeho spoločenstva o skládkach odpadu stanovila postupné obmedzovanie ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky odpadov, pričom si vzhľadom na závislosť na skládkovaní odpadov vyrokovala od EÚ štvorročný odklad.

Ako uviedlo OZ Priatelia Zeme - SPZ povinnosť zavedenia triedeného zberu biologicky rozložiteľných odpadov nepriamo vyplýva zo záväzku Slovenska voči Európskej únii o postupnom znižovaní jeho skládkovania. Podľa európskej smernice o skládkach odpadov musí Slovensko zabezpečiť, aby sa do roku 2010 znížilo množstvo skládkovaných biologicky rozložiteľných odpadov na 75 %, do roku 2013 na 50 % a do roku 2020 na 35 % celkového množstva vyprodukovaného v roku 1995. "Je dokázané, že na skládkach odpadov dochádza k odbúravaniu biologicky rozložiteľných odpadov okrem iného aj za vzniku metánu, ktorý je jedným z hlavných plynov zodpovedných za rozširovanie problému globálneho otepľovania. Metán k tomu prispieva až 15 %, čo nie je zanedbateľným množstvom," konštatuje v správe ochranárske združenie.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gruzinska opozícia vyhlásila neposlušnosť, Saakašvili nereaguje
<< predchádzajúci článok
JANUŠEK: Neodstupujem, odkázal po svojej hovorkyni