Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. januára 2006

MŽP získalo 10,7 milióna dolárov na likvidáciu POPs



Likvidácia tisíc ton perzistentných organických látok známych ako POPs v Chemku Strážskom je hlavným cieľom projektu, na ktorý získalo ministerstvo životného prostredia 10,7 milióna dolárov. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. januára (WN/SITA) - Likvidácia tisíc ton perzistentných organických látok známych ako POPs v Chemku Strážskom je hlavným cieľom projektu, na ktorý získalo ministerstvo životného prostredia 10,7 milióna dolárov. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii minister životného prostredia László Miklós. Projekt financuje Globálny fond životného prostredia (GEF). Finančne sa na ňom ďalej podieľa ministerstvo životného prostredia, Košický samosprávny kraj, mesto Strážske, Michalovce, štátny podnik Povodie Bodrogu a Hornádu, Chemko Strážske a jeho dcérska spoločnosť Ekologické služby. Celkový objem finančných prostriedkov predstavuje viac ako 20 miliónov dolárov.

Na Slovensku je podľa oficiálnych informácií 3 500 ton polychlórovaných bifenylov (PCB) v podobe odpadov a PCB zariadení. Projekt podľa ministra Miklósa nahrádza spaľovanie týchto odpadov a zariadení nespaľovacou metódou, ktorá zabraňuje úniku ďalších nebezpečných látok do ovzdušia. "Pôvodne sme predpokladali, že technológia, ktorú projekt prinesie, bude využitá len na likvidáciu 1 000 ton POPs v Chemku Strážskom. Neskôr sme projekt rozšírili na subjekty, ktoré musia zo zákona POPs likvidovať," uviedol Miklós.

POPs sú vysoko toxické látky, ktoré sa ukladajú v tukoch a kumulujú sa v rastlinných a živočíšnych tkanivách. Dlhodobo pretrvávajú v prostredí. Poškodzujú imunitný, hormonálny systém a podporujú vznik rakoviny. Do ľudského organizmu sa dostávajú potravou. Do roku 1984 sa takého látky vyrábali v Chemku Strážske.

Minister Miklós nevylučuje, že technológia, ktorá bude umiestnená v objekte Chemka Strážske bude využívaný na likvidáciu POPs aj pre okolité krajiny ako Poľsko, Maďarsko, Ukrajinu. Ministerstvo životného prostredia zatiaľ nevie presný dátum spustenia prevádzky.

Slovensko týmto projektom plní medzinárodné záväzky vyplývajúce zo Štokholmského dohovoru OSN o perzistentných organických látkach, ktorý zaväzuje signatárov prijímať opatrenia na elimináciu chemických látok patriacich do skupiny POPs. Slovensko ratifikovalo dohovor 5. augusta 2002.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Predsedovi TTSK Mikušovi budú radiť odborné grémiá
<< predchádzajúci článok
Lipšic sa v USA stretne s prezidentom Bushom