Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. februára 2011

MZV: Zvážte cestu do Egypta, Jemenu, Bahrajnu a Líbye



Cestovať do arabských krajín sa v súčasnej situácii nevyplatí, cesty do Egypta, Jemenu, Bahrajnu a Líbye by mali Slováci zvážiť. Necestovať do týchto krajín odporúča ...



Zdieľať
bahrajn Foto: SITA/APBRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Cestovať do arabských krajín sa v súčasnej situácii nevyplatí, cesty do Egypta, Jemenu, Bahrajnu a Líbye by mali Slováci zvážiť.


Necestovať do týchto krajín odporúča ministerstvo zahraničných vecí na svojej stránke. Cestovatelia do týchto krajín by zároveň pre vlastnú bezpečnosť mali vyplniť registračný formulár na stránke rezortu diplomacie.

"V súvislosti s násilne potláčanými demonštráciami a zhoršenou bezpečnostnou situáciou v Líbyi odporúčame slovenským občanom, aby v súčasnosti do krajiny necestovali. Slovenskí občania, ktorí sa v krajine nachádzajú, by mali venovať zvýšenú pozornosť vývoju situácie v mieste pobytu a vyhýbať sa demonštráciám," varuje slovenská diplomacia.

V prípade potreby sa môžu Slováci obrátiť na slovenské veľvyslanectvo v Tripolise na číslach +218 21 4781388, +218 91 218 5248, prípadne +88 216 3000 3092, alebo sa môžu obrátiť na stredisko pre pomoc a služby občanom na čísle +4212 5978 5978. Demonštranti v líbyjskom hlavnom meste Tripolis cez noc vyplienili budovu štátneho rozhlasu a televízie a podpaľovali verejné budovy. V uliciach Tripolisu sa ozýva intenzívna streľba. Syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v pondelok varoval, že ak demonštranti nepristúpia na ponúkané reformy, krajine hrozí krvavá občianska vojna. Niekoľko dní trvajúce nepokoje v Líbyi, ktorých ohniskom je druhé najväčšie mesto Bengází, si podľa štatistiky medzinárodnej organizácie Human Rights Watch doteraz vyžiadali najmenej 233 životov.

Situácia sa vyhrocuje aj v Bahrajne, v najbližších dňoch by si mali Slováci cestu radšej premyslieť. "V prípade nevyhnutnosti cesty odporúčame sledovať vývoj situácie v miestnych a medzinárodných médiách a vyhýbať sa miestam, kde prebiehajú demonštrácie. V prípade núdze rezort diplomacie odporúča kontaktovať Zastupiteľský úrad Talianska, ktoré zastupuje záujmy EÚ," píše sa na www.mzv.sk.


Dôležité čísla

Tisícky Bahrajnčanov sa v sobotu opäť vrátili na hlavné Perlové námestie v metropole Manáma po tom, ako sa odtiaľ na príkaz korunného princa Salmana stiahla polícia aj armáda. Bahrajnská polícia v sobotu voči účastníkom protestnej akcie v centre Manámy zasiahla slzotvorným plynom. K tvrdým zrážkam medzi bezpečnostnými zložkami a demonštrantami prišlo aj v piatok, keď utrpelo zranenia asi 50 civilistov. Nepokoje si od minulého pondelka vyžiadali šesť mŕtvych. V Bahrajne volajú po zmene režimu najmä šiitskí moslimovia, tvoria tam síce väčšinu, no moc má už 200 rokov sunnitská kráľovská rodina.

Problémy môžu nastať aj pri cestu do Jemenu. "V súvislosti s narastajúcimi protestmi a zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou neodporúčame slovenským občanom cestovať do Jemenu," varuje rezort diplomacie. V prípade problémov je k dispozícií slovenský honorárny konzulát v Saná na číslach 009671/244929 a 00967/711710015, slovenské veľvyslanectvo v Káhire na číslach 0020-2/33357544, 002/0122171845 alebo stredisko pre pomoc a služby občanom.


Necestujte ani do Egypta

Námestie pri areáli univerzity v jemenskom hlavnom meste Saná v pondelok obsadili tisíce odporcov dlhoročného prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, ktorí požadovali jeho odstúpenie. Protest sa zatiaľ zaobišiel bez násilia. Prezident Sálih, ktorý je pri moci od roku 1978, v pondelok výzvy na odchod z funkcie odmietol s tým, že sa tak môže stať iba prostredníctvom volieb. Pokračujúce masové protesty označil za provokáciu, svojim odporcom však stále ponúka dialóg. Podľa Sáliha oponenti jeho režimu tvoria nanajvýš 200-tisícovú skupinu, zatiaľ čo krajina má 25 miliónov obyvateľov. Prezident tiež podľa vlastných slov prikázal armáde, aby na demonštrantov strieľala "iba v prípade sebaobrany".

"Napriek postupnému upokojovaniu situácie v Egypte naďalej neodporúčame cesty do Káhiry, Alexandrie a Suezu. Pri pobytoch v strediskách pri Červenom mori a v Luxore je potrebné venovať zvýšenú pozornosť vývoju situácie, zásadne sa vyhýbať väčším zhromaždeniam, demonštráciám alebo protestom a správať sa veľmi obozretne pri pobytoch mimo hotelových komplexov," varovalo ministerstvo pred cestami do Egypta. Pri problémoch je k dispozícii veľvyslanectvo v Káhire alebo stredisko pre pomoc a služby občanom.

Demonštrácie v Egypte, počas ktorých obyvatelia žiadali ekonomické a politické reformy v krajine a okamžitú prezidentovu rezignáciu, vypukli 25. januára. Mubarak odstúpil z funkcie 11. februára a odovzdal moc armáde, ktorá prisľúbila vydláždiť cestu novej demokraticky zvolenej civilnej vláde. Pri protestoch prišlo podľa posledných informáciách o život 356 ľudí.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Moskva si pre japonské ostrovy predvolala veľvyslanca USA
<< predchádzajúci článok
Prezident podpísal novelu zákona o bankách