Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. júna 2015

Na Art Film Feste pokrstia publikáciu režiséra Eduarda Grečnera



Eduard Grečner, archívne foto



Zdieľať
Eduard Grečner, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 19. júna (TASR) - V Trenčianskych Tepliciach sa dnes začína 23. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest. Na jeho pôde pokrstia v nedeľu 21. júna publikáciu režiséra Eduarda Grečnera s názvom Film ako voľný verš, ktorá vyšla v edičnom oddelení Slovenského filmového ústavu (SFÚ).


Ide o súbor portrétov a úvah o vybraných slovenských a zahraničných filmových tvorcoch, ich dielach, ale i rôznych kontextoch dejín kinematografie. Grečner v nich uvažuje o filme ako o poézii, zameriava sa na fenomén autorského filmu. Prezentuje vlastné filmové myslenie tým, že predstavuje diela kolegov režisérov a zároveň spomína na udalosti vývoja našej filmovej kultúry. Často pripomína už známe skutočnosti, ale pretkáva ich osobnými, originálnymi poznámkami a komentármi. "Ťažko mi je povedať, o aký druh literatúry v mojom prípade ide. Písal som o filme ako gymnazista, ako poslucháč FAMU, ako dramaturg i ako režisér či pedagóg. Boli to rôzne žánre, ale ja som v podstate zakaždým písal svoje dojmy o filme a tvorcoch, ako som ich cítil a čo vo mne vyvolávali. Preto ich nazývam úvahami, lebo ako úvahy aj vznikali. Súčasná podoba mojich textov je teda akýmsi výsledkom môjho citového zaujatia filmom," hovorí o charaktere svojich textov Eduard Grečner.

Názov knihy Film ako voľný verš odkazuje na autorov rovnomenný text - manifest z roku 1964, ktorý publikoval v Kultúrnom živote. Otvára ju kapitola venovaná filmu Krotká (1967) režiséra Stanislava Barabáša, v ktorej na konkrétnom diele a kontexte vymedzuje svoju kritickú pozíciu. "Texty som si začal ukladať do súčasnej podoby, keď som asi pred 25 rokmi začal o filme 'iba hovoriť' a mal som poslucháčov na UCM v Trnave a potom na AU v Banskej Bystrici," vysvetľuje pozadie vzniku publikácie autor.

"Bolo potrebné zvoliť uhol pohľadu, pretože dejiny filmu som prednášať nechcel a ani nevedel. Hovoril som o tom, čo mňa samého bytostne zaujímalo. Bol to postupujúci vývoj filmového jazyka od jeho zrodu až k súčasným vrcholom a nedozerným perspektívam filmovej formy. Tak vznikol výber, ktorý tvorí akúsi os knihy," dodáva Grečner s tým, že spolu s redaktorom Martinom Kaňuchom do osnovy pridali úvahy o slovenskej tvorbe a o tvorcoch, ktorých tvorba Eduarda Grečnera najviac oslovila, priťahovala najmä vysokou úrovňou, bohatstvom výrazových postupov a tešila tým, že je už nielen slovenská, ale i svetová.

Zo slovenských tvorcov svoj obdiv i kritické poznámky autor venuje Karolovi Plickovi, Paľovi Bielikovi, Štefanovi Uhrovi, Elovi Havettovi, Jurajovi Jakubiskovi i Dušanovi Hanákovi. Zo svetových tvorcov napríklad dielam Roberta Bressona, Michelangela Antonioniho, Orsona Wellesa, Jeana-Luca Godarda, Alfreda Hitchcocka, ale aj Sergeja Paradžanova či Krzysztofa Kieslowskeho.

Kniha Film ako voľný verš popularizuje autorský slovenský i svetový film najmä 60. rokov 20. storočia a je určená odbornej i laickej verejnosti. Jej prezentácia, spojená s krstom, sa uskutoční o 16.00 h v Kursalone.

Eduard Grečner po štúdiách na pražskej FAMU začal od roku 1954 pracovať ako lektor, dramaturg, asistent réžie a neskôr ako režisér v Štúdiu hraných filmov v Bratislave. Režisérsky debutoval hraným filmom Každý týždeň sedem dní (1964), po ňom nasledovali adaptácie literárnych diel Nylonový mesiac (1965) a Drak sa vracia (1967). Počas normalizácie pracoval ako dabingový režisér až do roku 1991. K réžii hraného filmu sa vrátil snímkami Pozemský nepokoj (1992) a Jaškov sen (1996). Venoval sa teoretickej publikačnej činnosti, písal recenzie a kritiky o filmoch a literatúre. Dnes pôsobí ako pedagóg na Fakulte dramatických umení v Banskej Bystrici. V roku 2010 získal Cenu predsedu NR SR a v roku 2012 Cenu ministra kultúry za rok 2011 za celoživotné významné zásluhy o kultúrny rozvoj SR, osobitne v oblasti slovenskej kinematografie.

TASR informovala tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čo robiť pred Colours of Ostrava? Užiť si zadarmo Festival v ulicích alebo objavovať hudbu na Czech Music Crossroads
<< predchádzajúci článok
Foto a video: Slnečný drevený dom vyzerá ako UFO