Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. augusta 2009

Na bratislavskom festivale remesiel a ľudovej tvorby 90 majstrov



BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Už 19. ročník festivalu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby bude tento víkend v historickom centre hlavného mesta. Festival Dni majstrov ÚĽUV zároveň dostal názov Slovensko v ...



Zdieľať
BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Už 19. ročník festivalu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby bude tento víkend v historickom centre hlavného mesta. Festival Dni majstrov ÚĽUV zároveň dostal názov Slovensko v Bratislave. Dvojdňové podujatie je koncipované ako pouličný sviatok pre všetkých obyvateľov i návštevníkov Bratislavy, jeho hlavným obsahom je pocta ručnej výrobe s väzbou na domáce tradície, sprostredkovanie autentických zážitkov, aké vznikajú z osobných stretnutí s ľudovými majstrami z rôznych častí Slovenska. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali generálny riaditeľ Ústredia ľudovej remeselnej výroby Milan Beljak a primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský. Odkazom podujatia je podľa Ďurkovského aj to, že v Bratislave sa stretne celé Slovensko. „Práve týmto Bratislava podčiarkuje svoj odkaz ako hlavné mesto, ktoré chce byť otvoreným mestom,“ povedal primátor.


Ako Beljak dodal, v čase konania festivalu si pripomíname dve dôležité udalosti. „Prvou je Deň Ústavy, ktorý pripadá na 1. septembra, kedy sa Slováci parlamentnou cestou vydali na cestu samostatnosti. Druhým dôležitým dátumom je 29. august, ktorým Slováci dokázali, že sú schopní chytiť zbrane, aby si samostatnosť udržali,“ uviedol. Festival je tiež príležitosťou pre každoročné udeľovanie čestných titulov Majster ľudovej remeselnej výroby, tentoraz ho dostanú desiati umelci, úspešní vo svojom remesle už niekoľko rokov, jedno ocenenie udelia in memoriam. Doposiaľ získalo ocenenia celkove 357 remeselníkov a ľudových výrobcov zo Slovenska.

Aktuálny ročník festivalu ponúkne na Hviezdoslavovom námestí a v priľahlej pešej zóne na Rybnom námestí, Panskej ulici a na Rudnayovom námestí 32 rôznych typov výrob a remeselných činností. Predvádzať ich bude 90 majstrov ľudovej umeleckej výroby. Podľa Beljaka však na Slovensku registrujú až 1400 výrobcov. „Na festivale budú zastúpené všetky tradičné oblasti kultúry, a tak budú aj prezentované. Predvedú sa napríklad majstri z Oravy, Turca, Spiša alebo Kysúc, takže sa návštevníci budú môcť započúvať do jazyka, ktorý je pre tú ktorú oblasť špecifický,“ povedal. Je to podľa neho ideálny spôsob, ako môže Slovensko predstaviť svoju identitu kultúrne a kultivovane. „Prakticky pre všetky európske národy je ľudová remeselná výroba tou, ktorou kultivovane dávajú najavo svoju identitu,“ myslí si Beljak.

Festival býval v priestoroch Bratislavského hradu, tento rok sa pre jeho rekonštrukciu uskutoční v centre mesta. Výrobcovia predvedú remeslá ako dlabanie a štiepanie dreva, výrobu zo svoru, výrobu valašiek, črpákov, debnárstvo, drevorezbu, drotárstvo, kováčstvo, tiež výrobu liatych a plechových zvoncov. Návštevníkom predstavia aj výrobu hudobných nástrojov, hrnčiarsku výrobu, remeselnú, pletenie z prútia či zo slamy, ale aj vyšívanie a tkanie na krosnách. Na Rudnayovom námestí bude šestnásť lektorov Školy remesiel ÚĽUV dva dni viesť tvorivé dielne pre deti. Deti si budú môcť vyskúšať točenie na hrnčiarskom kruhu, opletanie drôtom, tkanie na piestiku, paličkovanie, výrobu šúpoľovej bábiky či zdobenie medovníkov.

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na spev a tanec v podaní skupiny Priatelia autentického folklóru z Nitry, vyhrávanie gajdoša a multiinštrumentalistu Juraja Dufeka. V sobotu ožije festival návštevou holandského bábkara a verklikára Otta van der Miedena. Oba dni bude viesť interaktívne predstavenia s deťmi známy dizajnér Karol Krčmár, jeho „Dobré nožnice prajem“ budú vždy o 14:00 a 16:00 pri pódiu na Panskej ulici. Pre vystúpenia využije festival tiež scénu – tzv. altánok v strede Hviezdoslavovho námestia, kde sa predstavia etnodžezová skupina Bezobratři, ako aj Banda, Konopa z Kozároviec, Kýčer z Turej Lúky a ďalšie folklórne skupiny.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nokia na trh uvedie prvý netbook Booklet 3G
<< predchádzajúci článok
Robin Williams si chce zahrať Susan Boyle