Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. októbra 2010

Na cestách je viac bielych palíc i policajtov



Na cestách v 19 slovenských mestách dnes môžu vodiči stretnúť viac bielych palíc, nevidiacich i policajtov ako zvyčajne. Slovensko si ...



Zdieľať
nevidiaci Ilustračné foto

Zdroj: architektonickebariery.sk
BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - Na cestách v 19 slovenských mestách dnes môžu vodiči stretnúť viac bielych palíc, nevidiacich i policajtov ako zvyčajne. Slovensko si pripomína Svetový deň bielej palice. Pri tejto príležitosti sa dnes Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) snaží zvýšiť povedomie vodičov a ďalších účastníkov cestnej premávky o funkcii slepeckej pomôcky pri prechode cez priechod pre chodcov. V spolupráci s Dopravnou políciou Slovenska pripravila dopravno-preventívnu akciu. Uskutočňuje sa od 9:00 do 11:00, policajtov možno stretnúť najmä na priechodoch pre chodcov.

Osoby so zrakovým postihnutím budú na vybraných miestach signalizovať úmysel prejsť cez vozovku. Nadvihnú bielu palicu do horizontálnej polohy do výšky, aby ju vodiči videli, a pohybom ňou niekoľkokrát naznačia, že chcú prejsť na druhú stranu. Ak nevidiaci stojí pri ceste s palicou vo vertikálnej polohe, len čaká a počúva, či je cesta voľná. Cez cestu budú nevidiaci figuranti prechádzať pod dozorom policajta. Reakcie vodičov bude monitorovať polícia na ďalšom stanovišti a zastaví autá, ktoré nedajú nevidiacim prednosť. Pri nesprávnom konaní však vodiči nedostanú pokuty. Akcia ich má v prvom rade poučiť.

Nevidiaci chcú pri príležitosti Svetového dňa bielej palice upozorniť aj na ďalšie svoje strasti na cestách. Problematicky vnímajú tiché autá, ktoré sú často dôvodom dopravných nehôd, pretože chodci ich nepočujú. Komplikácie im spôsobuje i novodobé bezbariérové projektovanie v jednej úrovni. Ruší obrubníky a výškovo zjednocuje priestory, v ktorých sa pohybujú vozidlá a ľudia. Človek sa musí spoliehať len na horizontálne značenie, čo spôsobuje problém nielen nevidiacim, ale aj vodiacim psom, ktoré nerozpoznávajú, či sú na chodníku či na ceste. Pre osoby s bielou palicou je pomocou dlažba s vystupujúcimi vodiacimi pásmi.

Polícia upozorňuje, že podľa zákona sú vodiči povinní dbať na zvýšenú opatrnosť voči chodcom, cyklistom, deťom, ako aj osobám, ktoré používajú bielu palicu. Nejde pritom len o bezpečnosť chodcov, ale aj o bezpečnosť samotných vodičov. Šoféri by mali vždy zvýšiť pozornosť najmä na miestach blízko priechodov a zastávok MHD. V blízkosti zaparkovaných áut je lepšie spomaliť, pretože je veľký predpoklad, že spoza nich niekto vybehne.

Zrážka chodca s motorovým vozidlom končí takmer vždy zranením chodca, a to buď ľahším, ťažším alebo aj úmrtím. Veľký podiel viny na tom majú predovšetkým vodiči motorových vozidiel, ich arogancia, slabá predvídavosť, agresivita a hazardný spôsob jazdy. Podľa štatistiky zomrelo vlani na našich cestách 37 chodcov, do konca septembra tohto roka to bolo až 29 osôb. Preto chce polícia aj formou prevencie poukázať na to, že zvýšenou opatrnosťou, predvídavosťou a ohľaduplnosťou sa dá mnohým tragédiám zabrániť.

Chodcom odporúča, aby používali reflexné prvky na oblečení, lebo je dôležité, aby boli na cestách viditeľní. Prechádzať cez cestu treba len na miestach na to určených.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Volebný deň v Česku. Volia senát aj obce
<< predchádzajúci článok
Hurikán Paula sa na Kube predstavil ako búrka