Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

13. januára 2012

Na Critics' Choice Awards bodovali The Artist a Farba citov



Režisér Michel Hazanavicius, herečka Bérénice Bejo, producent Thomas Langmann, herec Jean Dujardin a skladateľ Ludovic Bource pózujú v zákulisí s cenou pre film The Artist



Zdieľať
zakulisie critics choice movie awards Režisér Michel Hazanavicius, herečka Bérénice Bejo, producent Thomas Langmann, herec Jean Dujardin a skladateľ Ludovic Bource pózujú v zákulisí s cenou pre film The ArtistFoto: SITA/AP Photo/Dan Steinberg

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) - Za najlepší film roka 2011 vyhlásili na štvrtkovom udeľovaní Critics' Choice Movie Awards romantickú snímku The Artist.

Čierno-biely nemý film, ktorý sa odohráva na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia v Hollywoode, vyniesol ocenenie aj režisérovi Michelovi Hazanaviciusovi a ďalšie dve ceny získal v kategóriách Najlepšie kostýmy (Mark Bridges) a Najlepšia filmová hudba (Ludovic Bource).

The Artist pritom spolu s dobrodružným mysterióznym filmom Hugo a jeho veľký objav s jedenástimi nomináciami vládol zoznamu kandidátov v 17. ročníku udeľovania Critics’ Choice Movie Awards. Za nimi nasledovali drámy Farba citov a Drive s ôsmimi nomináciami, dramédia Deti moje a vojnová dráma Vojnový kôň, ktoré získali po sedem nominácií na ceny asociácie filmových kritikov Broadcast Film Critics Association (BFCA).

"Je tu toľko krásnych ľudí. Budem sa musieť ovládať, aby som si nepýtal autogramy," povedal v ďakovnej reči 44-ročný Michel Hazanavicius, ktorý neskôr v zákulisí svoju snímku označil za "milostný list americkému filmu". Pri preberaní ceny pre najlepší film francúzsky tvorca priznal, že nerád veľa rozpráva a pozval na pódium všetkých hercov.




Cenu za pôvodný scenár získali traja scenáristi

Scenáristi Steven Zaillian, Stan Chervin a Aaron Sorkin s cenou za najlepší adaptovaný scenárFoto: SITA/AP Photo/Dan Steinberg
V kategórii Najlepší pôvodný scenár asociácia filmových kritikov BFCA ocenila romantickú Polnoc v Paríži Woodyho Allena. O najlepší adaptovaný scenár sa podľa kritikov postarali Stan Chervin, Steven Zaillian a Aaron Sorkin, ktorí do podoby filmového scenára spracovali knihu Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game Michaela Lewisa. Najlepším cudzojazyčným filmom sa stala iránska dráma Odlúčenie Nadera a Simin režiséra a scenáristu Asghara Farhadiho. Za Najlepší animovaný film vyhlásili Rango.

Herecké kategórie ovládli ženy z drámy Farba citov o začínajúcej spisovateľke Eugenii "Skeeter“ Phelan (Emma Stone), ktorá sa v šesťdesiatych rokoch 20. storočia rozhodne napísať knihu o bielych amerických rodinách z pohľadu ich čiernych slúžok. Za najlepšiu herečku totiž vyhlásili Violu Davis, v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe ocenili Octaviu Spencer a snímke Tatea Taylora navyše udelili aj cenu za Najlepšie herecké obsadenie. "Považujem za poctu vzdať hold týmto ženám, ktoré nemohli snívať," uviedla Davis v emotívnej ďakovnej reči.



To, že zvíťazila a porazila napríklad i Meryl Streep, ju podľa jej slov šokovalo. "Dúfam, že to Hollywood povzbudí, aby robil ďalej filmy s takýmto hereckým obsadením - rasovo pestrým a ženským, pretože by to podľa mňa bolo najväčšie potvrdenie toho, že sme urobili pokrok," povedala 46-ročná herečka novinárom v zákulisí.


Najlepším hercom bol George Clooney

Brad Pitt v publiku objíma kolegu Georgea Clooneyho po tom, ako získal cenu pre najlepšieho hercaFoto: SITA/AP Photo/Chris Pizzello
Za najlepšieho herca v Hollywood Palladium vyhlásili Georgea Clooneyho, ktorý si v dramédii Deti moje režiséra Alexandra Paynea zahral otca, ktorý sa po autonehode jeho manželky zrazu musí sám vyrovnať s výchovou 10-ročnej Scottie a 17-ročnej Alexandry. "Som veľmi hrdý, že som v tomto filme," skonštatoval 50-ročný Clooney v ďakovnej reči. Ocenenie za mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe si prevzal 82-ročný Christopher Plummer za komédiu Začiatky. "Dnes večer sa cítim strašne mladý. Vrátili ste mi mladosť," povedal publiku rodák z kanadského Toronta. Najlepším mladým hercom sa stal Thomas Horn, ktorý si po boku Toma Hanksa a Sandry Bullock zahral v dráme Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko.


Cena v kategórií Najlepšia výprava

Martin Scorsese si prevzal Critics’ Choice Music+Film Award za použitie hudby vo filmeFoto: SITA/AP Photo/Chris Pizzello
Hugo a jeho veľký objav Martina Scorseseho získal z jedenástich nominácií len jedinú cenu v kategórii Najlepšia výprava (Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo). Šesťdesiatdeväťročný filmár však z galavečera neodišiel s prázdnymi rukami, pretože kritici a kritičky sa rozhodli udeliť mu špeciálnu Music+Film Award za použitie hudby vo filmoch ako Posledný valčík (1978) alebo Shine a Light (2008). Jeho snímku George Harrison: Living in the Material World tiež vyhlásili za Najlepší dokumentárny film.

Humanitárnu cenu Joela Siegela udelila organizácia Seanovi Pennovi za jeho prácu v Haiti po tragickom zemetrasení z roku 2010. Penn, ktorý bol vo štvrtok v Haiti, kde si pripomínali druhé výročie nešťastia, povedal prostredníctvom videoprenosu, že do krajiny prichádzajú zmeny, no to sa nedá dosiahnuť bez pomoci.
BFCA, ktorá vznikla v roku 1995, združuje 250 severoamerických filmových kritikov, ktorí zastupujú televízie, rádiá a webové stránky.

Je tak najväčšou organizáciou kritikov v USA a Kanade. Zároveň patrí k najpresnejším ukazovateľom Oscarov. Minulý rok vyhlásili za najlepší film životopisnú drámu Sociálna sieť (2010), no Oscara získala britská historická dráma Kráľova reč (2010). Ocenenia za herecké výkony si ale z udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied odniesli Colin Firth, Natalie Portman, Christian Bale a Melissa Leo, teda rovnaká štvorica, ktorú ocenila BFCA. Slávnostné udeľovanie ocenení, ktoré z Hollywood Palladium naživo vysielal televízny kanál VH1, moderovali Rob Huebel a Paul Scheer.


Prehľad víťazov a víťaziek 17. ročníka Critics’ Choice Movie Awards:

Najlepší film: The Artist
Najlepší herec: George Clooney - Deti moje
Najlepšia herečka: Viola Davis - Farba citov
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Christopher Plummer - Začiatky
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Octavia Spencer - Farba citov
Najlepší mladý herec / herečka: Thomas Horn - Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko
Najlepšie herecké obsadenie: Farba citov
Najlepšia réžia: Michel Hazanavicius - The Artist
Najlepší pôvodný scenár: Woody Allen - Polnoc v Paríži
Najlepší adaptovaný scenár: Steven Zaillian a Aaron Sorkin, námet Stan Chervin - Moneyball
Najlepšia kamera (dvaja víťazi): Emmanuel Lubezki - Strom života a Janusz Kaminski - Vojnový kôň
Najlepšia výprava: Hugo a jeho veľký objav - Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
Najlepší strih: Kirk Baxter a Angus Wall - Muži, ktorí nenávidia ženy
Najlepšie kostýmy: Mark Bridges - The Artist
Najlepšie masky: Harry Potter a Dary smrti - 2.
Najlepšie vizuálne efekty: Zrodenie planéty opíc
Najlepší zvuk: Harry Potter a Dary smrti - 2.
Najlepšia filmová pieseň: Life’s a Happy Song (interpreti: Jason Segel, Amy Adams a Walter, autor: Bret McKenzie) - Muppets
Najlepšia filmová hudba: Ludovic Bource - The Artist
Najlepší animovaný film: Rango
Najlepší akčný film: Drive
Najlepšia komédia: Dámska jazda
Najlepší dokumentárny film: George Harrison: Living in the Material World
Najlepší cudzojazyčný film: Odlúčenie Nadera a Simin (Irán)
Joel Siegel Award: Sean Penn
Critics’ Choice Music+Film Award: Martin Scorsese

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.hollywoodreporter.com a agentúry Reuters.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rýchly štart v podnikaní
<< predchádzajúci článok
Štefan Svitko sa na Rely Dakar posunul na štvrté miesto