Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2019

Na družici Spektr-R pracuje aj spektrometer z ústavu SAV v KošiciachIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: Facebook ESA - European Space Agency
Moskva 14. januára (TASR) - Teleskop v Spojených štátoch zaznamenal vyžarovanie z jedného z vysielačov ruského vesmírneho rádioteleskopu na palube družice Spektr-R, ktorý stále vysiela svoj signál, ale ruskí vedci ho od minulého piatka nedokážu riadiť.


Ako v pondelok s odvolaním sa na zdroje z ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos informovala agentúra Interfax, zachytenie žiarenia vysielača vedeckých dát zo Spektra-R nepriamo potvrdzuje hypotézu, že palubné systémy ako celok fungujú v súlade s vloženými pokynmi.

V pondelok po 19.00 h moskovského času, keď bude Spektr-R v dosahu teleskopov na území Ruska, sa budú tamojší vedci opäť pokúšať o obnovenie spojenia s ním po veliteľskej línii.

Riaditeľ Astrokozmického centra ruskej Akadémie vied, akademik Nikolaj Kardašov, v nedeľu spresnil, že Spektr-R nereaguje okrem iného ani na povel na aktivovanie antény.

Kardašov informoval, že ak sa spojenie so Spektrom-R nepodarí obnoviť, celý projekt bude ukončený.

Interfax s odvolaním sa na zdroje v Roskosmose dodal, že paralelne s pokusmi o obnovenie komunikácie s družicou Spektr-R pokračujú prípravy na vypustenie novšieho typu orbitálneho observatória série Spektr - Spektr-RG. Ide o jednu z priorít Roskosmosu pre rok 2019, uviedol zdroj v agentúre pre Interfax.

Zariadenie Spektr-R je súčasťou medzinárodného projektu RadioAstron. Astrofyzikálne pozorovania v jeho rámci sa vykonávajú pomocou pozemných rádiových teleskopov, ktorých je na Zemi viac ako 40, a orbitálneho observatória Spektr-R.

Družicu Spektr-R vypustili v roku 2011 a svoju odhadovanú životnosť prekročila už o tri roky.

Ako TASR v pondelok informoval Ján Baláž z Oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, na tejto družici pracuje aj spektrometer kozmických energetických častíc MEP-2 z košického Ústavu experimentálnej fyziky SAV, a to od jej štartu v roku 2011.

Spektrometer MEP-2 podľa Baláža poskytol množstvo údajov o energetických časticiach v zemskej magnetosfére a medziplanetárnom prostredí, o čom svedčí viacero vedeckých výstupov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Ružinove zhorelo auto, pravdepodobne ho zapálili úmyselne
<< predchádzajúci článok
Nemeckí roľníci očakávajú odchod Veľkej Británie z EÚ s obavami

Na družici Spektr-R pracuje aj spektrometer z ústavu SAV v Košiciach - diskusné fórum čitateľov