Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. apríla 2016

Na Ekotopfilm - Envirofilm 2016 príde žena džungle Jane Goodall



Na snímke Jane Goodall



Zdieľať
Na snímke Jane Goodall Foto: the Jane Goodall Institute / Hugo van Lawick
Bratislava 4. apríla (TASR) - Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm navštívi "žena džungle", priateľka šimpanzov Jane Goodall, ktorá prežila v prírode po boku primátov 55 rokov. "Toto dlhé obdobie študovala tieto úžasné tvory v ich bezprostrednej blízkosti a ukázala svetu, ako veľmi sme si podobní. Dr. Jane Goodall navštívi Slovensko prvýkrát, aby šírila celosvetové výzvy a posolstvá v oblasti trvalo udržateľného rozvoja aj v našej krajine," avizujú organizátori festivalu na www.ekotopfilm.sk.


Jane Goodall získala titul PhD. z etológie, je Dámou britského impéria a poslom mieru OSN, cestuje po celom svete, aby inšpirovala ľudí a prinášala nádej, keď sa všetko zdá stratené. Pred 30 rokmi sa rozhodla opustiť prales v Gombe a začala venovať všetku svoju energiu šimpanzom na našej planéte. Od roku 1986 je stále na cestách (asi 300 dní v roku) a venuje sa svojej misii, ktorej cieľom je inšpirovať a priniesť nádej mladším generáciám.

Narodila sa v anglickom Bournemouthe, no jej druhým domovom je chudobná Tanzánia. Práve tam, v Gombe, sa začala jej ceste. Každý rok sa sem dvakrát vracia, ale len na krátky čas. "Svet šimpanzov ma očaril a rozhodla som sa im pomáhať. Musíme žiť v harmónii nielen medzi ľuďmi, ale zároveň v súlade s prírodou," hovorí doktorka Goodall, ktorá neustále nalieha na svoje publikum, aby si uvedomilo svoju osobnú zodpovednosť a schopnosť urobiť zmenu: "Hovorí sa, že tento svet sme nezdedili po našich rodičoch, ani sme si ho nepožičali od našich detí. Jednoducho sme ho ukradli a v tomto zlodejstve pokračujeme. Musíme to zmeniť. Cieľom mojej misie je dávať ľuďom nádej. Najmä mladým ľuďom, pretože keď ju stratia oni, nebude už žiadna."

Takmer pred 40 rokmi aktivistka založila Inštitút Jane Goodall, ktorého úlohou je podporovať jej prácu v Gombe a zvyšovať povedomie o šimpanzoch. Dnes inštitút pracuje v 30 krajinách, ktoré podporujú jej misiu a úsilie. V roku 1991 založila Goodall spolu s 12 žiakmi, v rámci inštitútu, celosvetový environmentálny a humanitárny program pre mladých Roots&Shoots (Korene a výhonky). Program má aktivizovať a nasmerovať pozornosť detí a mládeže na svoje prostredie, aby na základe potrieb hľadali riešenia na výzvy nielen vo svojich komunitách, ale aj za ich hranicami. Celosvetový projekt pomáhajúci ľuďom, zvieratám a životnému prostrediu sa už zakorenil v 130 krajinách. Dostať by sa mal aj do škôl na Slovensku, "aby náš vzdelávací proces osviežil zelenými aktivitami".

Ekotopfilm - Envirofilm 2016 sa bude konať od 16. do 20. mája v bratislavskom hoteli Tatra a banskobystrickom Europa SC, Cinemax. Návštevníkov čaká vyše stovka dokumentárnych filmov. Na festivale bude rezonovať téma klimatických zmien a s ňou spojené globálne otepľovanie, ústup ľadovcov či téma odpadov, nevyhnutnej recyklácie, nadmernej spotreby. V sprievodnom programe nebudú chýbať prezentácie, diskusie, besedy, workshopy a farmárske trhy. Vstup je pre všetkých návštevníkov voľný. Malú ochutnávku festivalových dokumentov si môžu diváci pozrieť od 23. apríla na stanici JOJ Plus.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do súťaže Priechody bez nehody sa zapojilo 920 žiakov
<< predchádzajúci článok
BÁTOVCE: Divadlo Pôtoň bude hostiť vyše 70 umelcov zo štyroch krajín