Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2010

Na Haiti sú v súčasnosti údajne aj Slováci



Slovenské ministerstvo zahraničných vecí preveruje, či po zemetrasení, ktoré postihlo karibský ostrov Haiti, zahynuli nejakí Slováci. "Oficiálne o tom informácie ...



Zdieľať
Foto: SITA, AP


BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) - Slovenské ministerstvo zahraničných vecí preveruje, či po zemetrasení, ktoré postihlo karibský ostrov Haiti, zahynuli nejakí Slováci. "Oficiálne o tom informácie nemáme, situáciu však pozorne sledujeme spolu so zastupiteľským úradom v kubánskej Havane, ktorý má na starosti aj Dominikánsku republiku," informoval hovorca ministerstva Peter Stano.

Prvé zemetrasenie, ktoré zasiahlo karibskú oblasť, dosiahlo magnitúdo 7,3. O niekoľko minút neskôr prišla druhá vlna otrasov, najsilnejšie z nich malo magnitúdo 5,9. Ich epicentrum sa nachádzalo 16 kilometrov od Port-au-Prince, kde je situácia najhoršia. V meste vládne panika a k chaotickej situácii prispieva aj prerušenie telekomunikačných zariadení. Podľa humanitárnych pracovníkov, ktorí v oblasti pôsobia, si zemetrasenie vyžiadalo tisíce obetí. Zemetrasenie spôsobilo zrútenie viacerých budov, vrátane sídla OSN. "V tejto misii OSN naši občania nepôsobia," povedal SITA Stano.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Jozef Kováčik pre SITA potvrdil, že na Haiti pôsobia dvaja Slováci. Ide o 80-ročného saleziánskeho kňaza Augustína Vrecka, ktorý zo Slovenska emigroval ešte pred rokom 1989 a do krajiny ho vyslali belgickí saleziáni. Ako misijný dobrovoľník mu pomáha Štefan Račák. Obaja pôsobia na severe krajiny v dedine Aguamit. V súčasnosti sa s nimi nedá skontaktovať, povedal SITA Kováčik.

V Dominikánskej republike sú podľa registračných formulárov slovenskej diplomacie štyria Slováci. "Zaregistrovali sa, formulár je však dobrovoľný, preto ho občania vyplňujú len na základe vlastného úsudku," povedal Stano. Dodal, že presný počet budú mať zrejme len cestovné kancelárie, ktoré do krajiny a na ostrov organizujú zájazdy.

Na katastrofu už zareagovali mnohé krajiny vrátane USA, Kanady, Francúzska a krajín Latinskej Ameriky. Všetci ponúkajú jednej z najchudobnejších krajín sveta materiálnu pomoc. Ministerstvo vnútra SR zatiaľ o tom neuvažuje. "Z Európskeho monitorovacieho centra zatiaľ takáto požiadavka neprišla," povedala SITA Ľudmila Staňová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.



SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Akciové trhy v Európe, USA aj v Japonsku klesli
<< predchádzajúci článok
Informácie o kurze neunikli, tvrdí Šramko