Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy


Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

07. decembra 2017

Na horách buďte ostražití: Vo všetkých pohoriach hrozí pád lavínIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Liptovský Hrádok 7. decembra (TASR) - V priebehu dňa sa očakáva výrazné oteplenie vo všetkých pohoriach, pre ktoré sneh oťažie, čo môže na strmých svahoch spôsobiť samovoľné lavíny. Na štvrtok preto platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.


„Počas poslednej periódy sneženia pribudlo 20 centimetrov nového snehu, ktorý padal pri veľmi silnom vetre. Ten ho previeval na južné a juhovýchodné svahy,“ skonštatoval pre TASR Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS). Dodal, že počas dňa nebezpečenstvo lavínových zosuvov stúpne, s príchodom noci a mrazu však opäť poklesne.

Ráno prevládalo na horách polooblačné počasie. Sneh je podľa Buliaka nerovnomerne rozložený, ufúkaný do dosiek a vankúšov a tie sú vplyvom oteplenia málo stabilné. V týchto miestach je možné mechanicky uvoľniť lavínu už pri malom dodatočnom zaťažení, šírenie napätia v snehovej pokrývke je preto v takýchto miestach veľmi zradné a nebezpečné. „Na klzkom trávnatom podklade sa v priebehu dňa môžu vyskytnúť aj základové lavíny,“ uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Od 1.1. 2018 platí nový vymeriavací základ na sociálne poistenie
<< predchádzajúci článok
Svetový židovský kongres ocenil rozhodnutie D. Trumpa o Jeruzaleme

Na horách buďte ostražití: Vo všetkých pohoriach hrozí pád lavín - diskusné fórum čitateľov