Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. novembra 2017

Na Hornej Nitre sú malé obce nespokojné s čerpaním eurofondovStarostovia a primátori z hornej Nitry vyjadrili znepokojenie nad zdĺhavým hodnotiacim procesom ako i čerpaním fondov Európskej únie v rámci Programu rozvoja ...Zdieľať
Foto: Centrum Hornej Nitry -Prievidza
Diviacka Nová Ves 14. novembra (TASR) - Starostovia a primátori z hornej Nitry vyjadrili znepokojenie nad zdĺhavým hodnotiacim procesom ako i čerpaním fondov Európskej únie v rámci Programu rozvoja vidieka (PRV). Na svojom sneme koncom uplynulého týždňa v Diviackej Novej Vsi (okres Prievidza) prijali i uznesenie, ktorým vyjadrujú nespokojnosť s napĺňaním memoranda medzi vládou SR, ministerstvom pôdohospodárstva a Združením miest a obcí Slovenska, ktoré sa týka čerpania prostriedkov z PRV.


"Sú to veľmi vážne témy, pretože mestá a obce vynaložili nemalé prostriedky na to, aby pripravili projektové dokumentácie. Ešte stále nevieme, ako sme dopadli, či budeme úspešní, alebo nebudeme úspešní. Obce si museli dokonca zobrať preklenovacie úvery, a to je všetko o peniazoch," načrtol predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN) a starosta Kocurian Vojtech Čičmanec.

Problém so zdĺhavým procesom hodnotenia v rámci PRV sa podľa neho týka malých obcí do 1000 obyvateľov. "To sú výzvy, ktoré boli po našom 7.2, 7.4, čiže na budovanie chodníkov, kamerové systémy, komunálna technika a iné veci, ktoré si malé obce iným spôsobom nevedia zabezpečiť," konkretizoval.

Malá Čausa so 670 obyvateľmi podala pôvodne tri žiadosti o nenávratné finančné príspevky (NFP) v rámci výziev, ktoré vyhlásili ešte v októbri 2015. Dve z výziev po roku ministerstvo zrušilo, spomenul starosta Peter Vido.

Projektové dokumentácie a poplatky na všetky tri výzvy vyšli obec na 18.000 eur, zobrala si na to úver, ktorý má už skoro splatený. Na vyhodnotenie výzvy čaká konkrétne s projektom rekonštrukcie miestnych komunikácií a vybudovania záchytného parkoviska pri cintoríne, konkretizoval Vido s tým, že ďalšie zdroje obce išli na odkúpenie pozemkov pri cintoríne. "Aj s poslancami sme sa zdravo naštvali, že nebudeme čakať na výsledky. Tým, že máme celkom dobrý rating v banke, nemal som problém získať úver a za 70.000 eur sme sa pustili do rekonštrukcie ciest aj parkoviska," dodal s tým, že ďalšie už pripravené projekty chce samospráva využiť ešte raz.

Vzniknutá situácia predĺženia vyhodnocovania predložených žiadostí na podopatrenia je spôsobená časovou náročnosťou administrácie projektov vzhľadom na výskyt rozličných nedostatkov a chýb v projektoch zo strany žiadateľov, reagovala Zuzana Peiger Ačjaková z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. "Nedostatky a chyby projektov mali za následok zasielanie výziev na doplnenie zo strany Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), čo malo vplyv na časový horizont, keďže bolo potrebné dať žiadateľom určitý čas nielen na prevzatie si výzvy na doplnenie, ale rovnako aj na zabezpečenie doloženia požadovaných dokumentov a ich zaslanie na PPA," ozrejmila. Okrem iných nedostatkov a chýb boli podľa Peiger Ačjakovej posielané aj výzvy na doplnenie na objasnenie rozpočtov, keďže PPA na základe auditných zistení pristúpila ku kontrole rozpočtov prostredníctvom systému ODIS.

"Momentálne prebieha proces bodovania vyhodnotených žiadostí o NFP a zápis bodovacích hodnotení do informačného systému, vrátane oprávnených výdavkov po ich korekcii. Ešte pred samotným výberom budú žiadateľom, ktorí nevyhoveli, zaslané v druhej polovici novembra Rozhodnutia o zastavení konania a Rozhodnutia o neschválení. Ide o tie žiadosti, ktoré hodnotiacemu procesu nevyhoveli a ich počet je asi 250 kusov, čo predstavuje asi 25 % z celkovo prijatých žiadostí. Predpoklad výberu žiadostí o NFP je stanovený na koniec mesiaca november," dodala Peiger Ačjaková.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Detský folklórny súbor železničiarov Zornička má 50 rokov
<< predchádzajúci článok
Rúhání prisľúbil pomoc pri obnove oblasti zničenej zemetrasením

Na Hornej Nitre sú malé obce nespokojné s čerpaním eurofondov - diskusné fórum čitateľov