Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. augusta 2007

Na hrad si našli cestu tisíce ľudíNa Trenčianskom hrade sa počas víkendu konali 14. hradné slávnosti. Podobne ako vlani prilákali množstvo ľudí, prevažne rodiniek. Šéf trenčianskeho združenia historického šermu Wagus Ladislav ...Zdieľať

TRENČÍN 5. augusta (WEBNOVINY) - Na Trenčianskom hrade sa počas víkendu konali 14. hradné slávnosti. Podobne ako vlani prilákali množstvo ľudí, prevažne rodiniek. Šéf trenčianskeho združenia historického šermu Wagus Ladislav Sekerka uviedol, že na hrad si našiel cestu rekordný počet ľudí, predbežne odhadujú, že to bolo okolo 6 000 tisíc návštevníkov. Za celý minulý rok pritom hrad navštívilo 71-tisíc ľudí.

Program slávností sa začal státím v rade na lístky. Vchod na hrad strážil rímsky legionár a hneď za ním škrečok - známy maskot jednej slovenskej banky. Najviac ľudí sa zdržovalo v amfiteátri pri Studni lásky na dolnom nádvorí. Celú sobotu a nedeľu tam vystupovali viaceré divadelno-šermiarske združenia, ale aj sokoliari, ktorých vycvičené vtáky, ktoré prelietavali tesne nad hlavami divákov. Amfiteáter bol väčšinu času celkom plný. Plno bolo aj pred jedinými dvoma bufetmi na hrade, kde sa konal aj menší dobový jarmok. Každú hodinu z dolného nádvoria zaznel výstrel z dela, ktorý dal aj Trenčanom v meste vedieť, že na hrade sa oslavuje. Zábava v sobotu na hrade pokračovala do nočných hodín, po zotmení nechýbala ohňová show a ohňostroj.

Po ceste k hradu si ľudia mohli vyskúšať streľbu z luku alebo starých zbraní. Na hornom nádvorí vládla pokojnejšia atmosféra, hrala tu dobová hudba. Návštevníkov slávnosti lákal aj výstup na takmer 40 metrov vysokú Matúšovu vežu. Na vrchol vedie úzke schodisko vo vnútri veže, približne stovka schodov. Vyhliadka na veži sa nachádza 141 metrov nad úrovňou centra Trenčína.

Trenčianskym hradným slávnostiam predchádzali slávnosti historické, ktoré sa konali na Mierovom námestí. Boli venované časom, kedy v Trenčíne zimovali Rimania, o čom svedčí známy nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179 n. l., ktorý tu po sebe vojaci zanechali. O atmosféru dávnych čias sa starali členovia Wagusu. Tí sa v piatok večer presťahovali na hrad a od soboty sa podieľali na sprievodných podujatiach. Miloslav "Lasky" Križan, známy aj ako predstaviteľ Matúša Čáka Trenčianskeho uviedol, že hradné slávnosti nie sú venované konkrétnemu pánovi hradu alebo dobe. "Zažil som 13 ročníkov na hrade. Chodí sem čoraz viac ľudí a sú aj pozitívnejšie ohlasy," povedal Križan o akcii, ktorá je vrcholom letnej sezóny na Trenčianskom hrade. Členov Wagusu čaká už v sobotu na budúci týždeň ďalšie účinkovanie na nočných prehliadkach hradu. Podľa Križana to robia, pretože ich to baví a napĺňa. "Moja žena mi hovorí, že som ako taký škrečok, pretože mám doma 40 mečov a asi sedem strelných zbraní. Robím veci, čo ma bavia," povedal Križan.

Na dolné nádvorie hradu šermiari doniesli aj kópiu rímskej pece. Podobná bronzová bola nájdená v Pompejach. Ženy na nej robili placky z múky a vody a rôzne kaše.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Marilyna Mansona zažaloval bývalý hráč na klávesoch
<< predchádzajúci článok
Poznávaciu značku s menom B. Leeho predali za 125-tisíc Sk

Na hrad si našli cestu tisíce ľudí - diskusné fórum čitateľov