Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

08. mája 2011

Na hrade Ľubovňa otvorili novú sezónu



Májové mámenie na hradoch Spiša dnes pokračovalo na hrade Ľubovňa, kde dnes otvorili 19. letnú turistickú sezónu. Pekné počasie dnes vylákalo na ...



Zdieľať
lubovna Hrad ĽubovňaIlustračné foto SITA/Rastislav OvšonkaPOPRAD 8. mája (WEBNOVINY) – Májové mámenie na hradoch Spiša dnes pokračovalo na hrade Ľubovňa, kde dnes otvorili 19. letnú turistickú sezónu. Pekné počasie dnes vylákalo na hrad stovky domácich i zahraničných turistov. Na hrade dnes znela okrem slovenčiny, ale i nemčina, angličtina, poľština či maďarčina. Slávnostný program začal omšou v hradnej kaplnke sv. Michala Archanjela, kde sú umiestnené aj faksimile poľských korunovačných klenotov. Pre návštevníkov najatraktívnejšiu časť programu pripravili skupiny historického šermu Páni Spiša, Rád sv. Michala a Sokoliari sv. Bavona. Šermiari predstavili návštevníkom ukážky palných zbraní i šermiarske súboje. Sokoliari predviedli prácu s dravcami. Májové mámenie na hradoch Spiša pokračuje o týždeň na Kežmarskom hrade.


Ľubovnianske múzeum pripravilo vo výstavných priestoroch hradu novú expozíciu venovanú majiteľovi hradu v rokoch 1825 až 1880 Jurajovi Félixovi Raiszovi. „Výnimočnosťou je, že dnes tu máme z Luxemburska aj potomka po tomto pánovi Georgesa Lublovaryho, ktorý je jeho potomok po meči a zavítal na hrad špeciálne pri príležitosti otvorenia letnej turistickej sezóny,“ uviedol pre SITA kastelán hradu Ľubovňa Dalibor Mikulík.


Už len poslednú sezónu sa budú dívať návštevníci hradu na renesančný palác zvonku

Tohto roku pokračujú práce ne jeho obnove a už na budúci rok by mal byť sprístupnený pre verejnosť. Stavebné práce by mali byť ukončené v októbri tohto roku. „Tento palác by mal byť devízou veľkolepého otvorenia hradu v máji 2012,“ dodal Mikulík. Návštevníci hradu môžu už dnes, pri pohľade z hradnej veže, vidieť novú strechu renesančného paláca. Vo vnútri chcú pracovníci múzea predstaviť okrem architektúry aj expozíciu stredovekého pivovarníctva, liehovarníctva a veľká fotografická výstava obnovy paláca.



Prvá písomná zmienka o hrade Ľubovňa je z roku 1311. V rokoch 1412 až 1772 bol v poľskom zálohu a zároveň bol sídlom správcov zálohovaného územia na Spiši. Poslednými majiteľmi hradu bola v rokoch 1883 až 1944 rodina poľských šľachticov Zamoyských. Nasledujúci rok prevzal hrad štát. V rokoch 1964 – 1965 sa na hrade začalo s opravami najzachovalejšej časti hradu - ranobarokového paláca. V súčasnosti navštívi hrad ročne viac ako 100 000 návštevníkov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dievčinu napadlo 50 včiel, dostala anafylaktický šok
<< predchádzajúci článok
MZV: Ocenenia si preberajú Filc, Bondra aj Šťastný