Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. októbra 2006

Na hroboch sa objavujú kytice, ale aj hračky a cukrovinkyNa sviatok Pamiatky zosnulých prinášajú ľudia na hroby svojich blízkych zvyčajne vence, kytice a sviečky. I napriek zažitej tradícii sa však začínajú na cintorínoch objavovať umelohmotné i ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Na sviatok Pamiatky zosnulých prinášajú ľudia na hroby svojich blízkych zvyčajne vence, kytice a sviečky. I napriek zažitej tradícii sa však začínajú na cintorínoch objavovať umelohmotné i plyšové hračky, fotografie a dokonca aj cukríky či čokoláda. Ako uviedol pre agentúru SITA riaditeľ bratislavského pohrebníctva Miloslav Hrádek, hračky kladú ľudia predovšetkým na detské hroby. Zároveň dodal, že ide zväčša o predmety, ktoré boli nebohým počas ich života blízke.

"Dušičkový" tovar ako venčeky, kríže a sviečky mnohých druhov zaplavil už aj obchodné domy a kvetinárstva. Ceny kytíc rôznych aranžmánov sa pohybujú od niekoľko stoviek po tri až štyritisíc korún. Medzi najžiadanejšie a cenovo najvýhodnejšie patria už tradične črepníkové chryzantémy. "Ľudia sú dosť konzervatívni," skonštatoval predavač z bratislavského kvetinárstva Orchidea. Kytice aranžujú zo živých i suchých prírodných materiálov, ale v ponuke majú tiež klasické chryzantémy. V kvetinárstve Hydroflora sa však stretli aj s netradičnou požiadavkou, keď si zákazník objednal smútočnú kyticu z konvaliniek. Keďže nebola ich sezóna, vyšla ho na osemtisíc korún. Náročnejšiemu kupujúcemu sú v obchodoch určené napríklad vypichované aranžmány, exotické materiály či kytice atypických tvarov.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tržby Microsoftu vzrástli za štvrťrok na 10,8 mld. USD
<< predchádzajúci článok
Ceny benzínov klesli k 20. októbru o viac ako 30 halierov