Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. októbra 2012

Na jedlo má právo každý, pripomína Svetový deň výživy



Svetový deň výživy, ktorý si každý rok 16. októbra pripomínajú ľudia vo viac ako 150-ich krajinách sveta vrátane Slovenska, vyzýva hlavne k zvyšovaniu povedomia o hlade a chudobe a k celosvetovej ...



Zdieľať
jedenie maso zena jedlo BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) - Svetový deň výživy, ktorý si každý rok 16. októbra pripomínajú ľudia vo viac ako 150-ich krajinách sveta vrátane Slovenska, vyzýva hlavne k zvyšovaniu povedomia o hlade a chudobe a k celosvetovej spolupráci.


Ako ďalej agentúru SITA informovala Martina Šáteková z občianskeho združenia MAGNA Deti v núdzi, tá by mala viesť k zabezpečeniu základného ľudského práva na potraviny pre všetkých obyvateľov planéty. "Zároveň nadväzuje na Svetový potravinársky summit z roku 1996, na ktorom účastníci prijali za cieľ zníženie počtu hladujúcich vo svete o polovicu najneskôr do roku 2015," priblížila.

Slovenská humanitárna organizácia MAGNA Deti v núdzi (MAGNA) sa zameriava vo svojich zdravotných projektoch aj na liečbu detskej podvýživy. Podľa Šátekovej má bohaté skúsenosti s distribúciou, s monitorovaním týchto distribúcií a s prispievaním k náhradným nutričným programom. Zároveň tiež sprostredkúva zdravotnícke zásoby a balíčky s jedlom pre podvyživené deti na troch kontinentoch sveta.


Výživa ovplyvňuje zdravie človeka

"Je to taký malý zázrak, keď vidíte dieťa v ťažkom stave podvýživy a už po necelých dvoch mesiacoch liečby stojí samé na nohách, prijíma normálnu stravu a teší sa zo života nielen ono, ale aj jeho matka," priblížila MAGNA koordinátorka nutričného projektu v Demokratickej republike Kongo Andrea Stránska.

Výživa je významným faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravie človeka. "Vo svete však vplyvom podvýživy zomiera ročne podľa odhadov Svetového potravinárskeho programu šesť miliónov detí vo veku do päť rokov," konštatovala Martina Šáteková a dodala, že chudobné deti žijú vo väčšom riziku, že budú trpieť vážnymi ochoreniami, hladom a podvýživou.

Tieto deti sú nútené žiť týždne, niekedy celé mesiace s denným prídelom potravy, ktorý je nedostatočný a ktorého nutričná hodnota je nižšia ako 2 100 kalórií. "To je minimum, ktoré potrebuje dieťa k zdravému vývoju," dodala.


Nutričné programy prevádzkujú v Afrike

MAGNA sprostredkúva tiež liečbu náhradnou terapeutickou stravou RUTF (ready to use food), ktorá je dizajnovaná a balená k okamžitému použitiu a výrazne napomáha k zvýšeniu hmotnosti a prísunu adekvátnych vitamínov a minerálov pre podvyživené deti. "Hotové terapeutické jedlo je pasta na báze arašidov, ktorá neobsahuje vodu a preto je možné ju skladovať v horúcich podmienkach," priblížila Šáteková.

Rodičia môžu túto liečbu podávať doma a zdravie dieťaťa a všeobecný rozvoj môžu byť monitorované pri návštevách MAGNA nutričných centier. Deti trpiace komplikáciami vážnej akútnej podvýživy, ktoré si vyžadujú vysoko špecializovanú rýchlu lekársku pomoc, sú hospitalizované a monitorované v MAGNA stabilizačných centrách.

"Aktuálne prevádzkujeme nutričné programy v Kambodži, Kongu, Južnom Sudáne a na kensko-somálskych hraniciach pre viac ako 10-tisíc pacientov," uzavrela pre agentúru SITA Martina Šáteková z občianskeho združenia MAGNA Deti v núdzi.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najvyšší súd SR sa po vyše dvoch rokoch dočká podpredsedu
<< predchádzajúci článok
Trenčín čaká veľká rekonštrukcia, môže ohroziť dopravu