Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. júna 2007

Na jubilejnom ročníku Artifilmu udelili dvoch Modrých anjelovNa jubilejnom 15. Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) Artfilm udelili dnes večer dvoch Modrých anjelov. Hlavná porota na čele s iránskym režisérom Jafarom Panahim zdôraznila vysokú kvalitu ...Zdieľať

TRENČÍN 30. júna (WEBNOVINY) - Na jubilejnom 15. Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) Artfilm udelili dnes večer dvoch Modrých anjelov. Hlavná porota na čele s iránskym režisérom Jafarom Panahim zdôraznila vysokú kvalitu hraných filmov v hlavnej súťaži a po vyčerpávajúcich diskusiách o kvalitách každého titulu postavili na rovnocenné miesto tri snímky. Modrého anjela a finančnú odmenu vo výške 7 500 eur získal režisér pôvodom z Moskvy Kiril Mikhanovskij za brazílsko-rusko-americký film Sonhos de peixe (Sny rýb). Porotu zaujala jemnosť a nezabudnuteľná jednoduchosť vyrozprávania príbehu. Rovnakú cenu udelili aj srbskému režisérovi Srdanovi Golubovićovi za srbsko-nemecko-maďarskú snímku Klopka (Pasca). Porotcovia v nej vyzdvihli nepretržitú, silnými emóciami nabitú naráciu a kritickú reflexiu morálnych hodnôt súčasnej spoločnosti, ktorá je zdôraznená vysoko kvalitným hereckým obsadením a schopnosťou režiséra vystavať príbeh. Zvláštnu cenu poroty udelili iránskemu režisérovi Rafimu Pittsovi za film Zemestan (Čas zimy).

V sekcii dokumentárnych filmov zvíťazil francúzsko-belgický film Lá-bas (Tam dolu) belgickej filmárky Chantal Akerman, ktorá si za svoje dielo odniesla finančnú odmenu 5 000 eur. Autorka sa v snímke vyrovnáva s vlastnou izoláciou a pokúša sa nájsť spôsob komunikácie s vonkajším svetom. Spomedzi krátkych filmov zvíťazil rumunský film Lampa cu caciula (Elektrónka) v réžii Radu Judeho a litovská snímka Uku Ukai Audriusa Stonysa. Oboch režisérov odmenili finančnou prémiou 1 500 eur.

V novej sekcii Panoráma východu si prevzal cenu za najlepšiu réžiu bosniansky filmár Faruk Lončarević, ktorý súťažil so snímkou Mama i tata (Mama a ocko). Cenu mu udelili za originálny námet, odvážny postoj k životu a zvláštne zobrazenie smrti vo filme.

Medzinárodná porota F. I. C. C. sa rozhodla venovať cenu Don Quijote režisérovi Kirilovi Mikhanovskému za snímku Sny rýb, ktorá bola ocenená aj Modrým anjelom.

Primátor mesta Trenčín Branislav Celler udelil ocenenie juhokórejskému režisérovi Tai-sik Kimovi za film Anae-ui aein-ul mannada (Cesta s milencom mojej ženy). Cena primátora mesta Trenčianske Teplice Štefana Škultétyho putovala do rúk argentínskemu režisérovi Arielovi Rotterovi za film El otro (Ten druhý).

sita


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo Vysokých Tatrách odštartovalo kultúrne leto
<< predchádzajúci článok
Actapuerce našli zub vzdialeného predchodcu človeka