Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. mája 2016

Na Kajmaních ostrovoch nasadia proti vírusu zika modifikované komáreVedci nasadia na Kajmaních ostrovoch geneticky modifikované komáre s cieľom regulovať druh hmyzu, ktorý šíri vírus zika, horúčku dengue a iné choroby. Informovala o tom dnes agentúra ...Zdieľať
Komáre Foto: TASR/AP
Miami 5. mája (TASR) - Vedci nasadia na Kajmaních ostrovoch geneticky modifikované komáre s cieľom regulovať druh hmyzu, ktorý šíri vírus zika, horúčku dengue a iné choroby. Informovala o tom dnes agentúra AP.


Britská biotechnologická spoločnosť Oxitec začne s touto akciou na ostrove Veľký Kajman v júni, pričom do prírody hodlá vypustiť týždenne státisíce modifikovaných samčích komárov, ktoré však na človeka neútočia.

Podľa vedcov sa tieto komáre spária so samičkami a vytvoria potomstvo, ktoré zahynie skôr, ako dosiahne dospelosť. Firma už otestovala tento experiment pred určitým časom v Brazílii a Paname.

Vírus zika sa spája s autoimunitnou chorobou Guillainov-Barrého syndróm, ktorá napáda periférne nervy mimo mozgu a miechy a spôsobuje dočasné ochrnutie, ako aj s akútnou roztrúsenou encefalomyelitídou (ADEM) napádajúcou mozog a miechu.

Tento vírus afrického pôvodu, ktorý momentálne sužuje Latinskú Ameriku a karibskú oblasť, je osobitne nebezpečný pre tehotné ženy, pretože ohrozuje plod a spôsobuje jeho degeneratívne zmeny vrátane mikrocefálie.

Kajmanie ostrovy sú zámorským územím Spojeného kráľovstva v západnej časti Karibského mora. Nachádzajú sa približne 160 kilometrov južne od Kuby. Tvoria ich ostrovy Veľký Kajman, Malý Kajman a Cayman Brac.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Takmer pol milióna detských žiadateľov o azyl v Európe žije v neistote
<< predchádzajúci článok
Zahraniční študenti UMB venovali výťažok z akcie krízovému centru

Na Kajmaních ostrovoch nasadia proti vírusu zika modifikované komáre - diskusné fórum čitateľov