Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. novembra 2009

Na lieky budeme doplácať trojnásobne viac



Na lieky budeme doplácať v priemere trojnásobne viac. Vyplýva to z odhadov zdravotníckeho think-tanku Health Policy Institute. Spôsobiť by to mala ministerská novela vyhlášky upravujúca postup ...



Zdieľať
BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Na lieky budeme doplácať v priemere trojnásobne viac. Vyplýva to z odhadov zdravotníckeho think-tanku Health Policy Institute. Spôsobiť by to mala ministerská novela vyhlášky upravujúca postup určenia úhrady pri kategorizácii liečiv, ktorá vstúpila do platnosti začiatkom novembra. Inštitút tvrdí, že navýši podiel spoluúčasti pacientov z 13 na minimálne 44 %. Problémy to pritom môže spôsobiť najmä chronicky chorým. Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj rezort zdravotníctva, ktorý doteraz nereagoval.


Urobiť presný odhad dopadov vyhlášky podľa Health Policy Institute nie je možné. Na základe ideálneho scenára, keby by mali všetky lieky doplatok počítaný s najnižšej úrovne minimálnej mzdy (bol by teda na úrovni 4,61 eura), by pri jej aplikácii vypadlo z dnes hradených 5 040 liekov zo zoznamu hradených medikamentov, pretože ich cena za mesiac by bola nižšia ako stanovený doplatok, až 690. Úhrada by sa znížila aj pri ďalších 49 % liekov. Úhrada zdravotných poisťovní by klesla na 56 % pôvodných nákladov, no spoluúčasť poistencov by stúpla viac ako trojnásobne, keď by hradili 44 % nákladov na lieky.

Vyhláška určuje úhrady na základe tzv. skórovania liekov. Jeho základom je stanovenie terapeutickej a spoločenskej hodnoty medikamentu. Nárok na úhradu z verejného zdravotného poistenia pritom majú iba tie, ktoré majú vysoké oba tieto ukazovatele. Výška spoluúčasti sa v tomto prípade určuje bez ohľadu na cenu lieku, pričom doplatok pacienta za mesiac alebo cyklus liečby sa vypočíta v závislosti od jeho hodnoty ako percento z minimálnej mzdy (od 1,5 % pre veľmi vysokú hodnotu liečiva po do 25 % pre nízku hodnotu).

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podnikateľské prostredie sa podľa zamestnávateľov zhoršilo
<< predchádzajúci článok
Cestujúci, ktorých let má meškanie, môžu mať právo na náhradu