24hod.sk    Zaujímavosti

16. decembra 2008

Na mesiaci Saturnu možno vybuchujú sopky



Pozorovania medzinárodnej sondy Cassini naznačujú, že najväčší mesiac Saturnu - Titan môže mať aktívne ľadové sopky - kryovulkány.



Zdieľať
Fotografie zaznamenali prúdy na povrchu Titanu, ktoré môžu byť dôsledkom chrlenia sopečnej kryomagmy, informovali v pondelok vedci. Predchádzajúce prelety okolo Titanu prezradili, že ľadové sopky existujú a podľa vedcov chrlia amoniak, metán a vodu namiesto lávy. Najnovšie údaje "naznačujú, že nielen v dávnej geologickej minulosti pretrvávala na Titane kryovulkanická činnosť, ale možno je prítomná aj v súčasnosti," uviedol vedec Jonathan Lunine z Arizonskej univerzity v Tuscone.

Titan je jedným z mála telies solárneho systému s dôležitou atmosférou. Vedci veria, že metán preniká to atmosféry a formuje oblaky, z ktorých prší metánový dážď. Zdroj tejto látky však zostáva záhadou. Podľa jednej z teórií môžu za hmlistú atmosféru mesiaca erupcie metánu spod povrchu Titanu. Záznamy sondy Cassini objavili svetlé miesta na dvoch územiach Titanu. V jednom z týchto regiónov vedci našli stopy po amoniaku, ktorý podľa vedcov pochádza rovnako spod povrchu mesiaca.

(SITA)


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/na-mesiaci-saturnu-mozno-vybuchuju-sopky-cl66816.html