Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. apríla 2009

Na MVZ Transpetrolu prítomní aj zástupcovia Jukosu



Vo Vinnom v okrese Michalovce sa v stredu popoludní začalo mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) akcionárov spoločnosti Transpetrol, ktoré zvolal vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin nárokujúci si ...



Zdieľať
KOŠICE 29. apríla (WEBNOVINY) - Vo Vinnom v okrese Michalovce sa v stredu popoludní začalo mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) akcionárov spoločnosti Transpetrol, ktoré zvolal vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin nárokujúci si 34-percent akcií Transpetrolu. Na zhromaždenie sa dostavili zástupcovia spoločnosti Yukos Finance, právny zástupca ministerstva hospodárstva Martin Krivák, ako aj dvaja členovia dozornej rady.


Ilčišin novinárov informoval, že zástupcovia spoločnosti Yukos Finance sa na rokovaní zúčastňujú bez hlasovacieho práva, pretože nemali v poriadku potrebné dokumenty na zastupovanie akcionára stále vlastniaceho údajne 49 percent akcií, okrem iného neboli preložené do slovenčiny. Ilčišin pred novinármi ďalej uviedol, že valné zhromaždeniu Yukos Finance vraj nedalo súhlas na predaj. Zástupca ministerstva hospodárstva pred začiatkom valného zhromaždenia odmietol odpovedať na akékoľvek otázky.

Mimoriadne valné zhromaždenie má podľa Ilčišina prerokovať zmenu stanov a nové zloženie orgánov spoločnosti. Pred jeho začiatkom však odmietol novinárov informovať v čom spočívajú hlavné zmeny, ako aj konkretizovať osoby, ktoré by mali obsadiť posty v orgánoch spoločnosti.



Najvyšší súd SR (NS) v utorok odložil vykonateľnosť uznesenia Okresného súdu Bratislava I, podľa ktorého má vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin, ktorý si nárokuje 34-percentný balík akcií slovenského prepravcu ropy, právo zvolať MVZ Transpetrolu. Generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka podal mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd SR s návrhom na zamietnutie uznesenia Okresného súdu Bratislava I s návrhom na odklad vykonateľnosti už 23. apríla tohto roka.

Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek koncom marca v mene vlády SR v Londýne podpísal zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol, a.s. Cena za 49 % akcií Transpetrolu, ktorý bol posledným významným prevádzkovým aktívom Jukosu v Holandsku, predstavuje 240 mil. USD. Podľa vtedajšieho vyjadrenia zástupcov Jukos International prevod akcií 49-percentného podielu slovenskej spoločnosti Transpetrol zo spoločnosti Jukos International UK B.V. do rúk štátu by už nemal nikto spochybniť. Ako vtedy uviedol jeden z výkonných riaditeľov firmy Jukos International Bruce Misamore, súd v roku 2007 jasne rozhodol, že spolu s Davidom Godfreyom mali nad akciami slovenského prepravcu ropy plnú moc. "Mohli sme teda rozhodnúť o akciách Transpetrolu. Ak by aj došlo k odvolaniu voči tomuto rozsudku, nič to nemení na veci, pretože v danom okamihu sme rokovali za daného právneho stavu, čiže sme mali plnú moc zastupovať Jukos International," povedal Misamore.

Spor o 34 % akcií Transpetrolu, ktoré si nárokuje Ilčišin, sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo. Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 mil. Sk. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo financií pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo.

Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka Milada Korimová vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu. V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si vtedy ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
U ženy v Nitre zatiaľ Novel Flu Virus nepotvrdili
<< predchádzajúci článok
Donovaly v piatok spúšťajú letnú sezónu