Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

18. mája 2018

Na MZVaEZ odhalili bustu amerického prezidenta W. WilsonaNa snímke zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Adam Sterling počas odhalenia busty 28. prezidenta Spojených štátov amerických ...Zdieľať
Na snímke zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Adam Sterling počas odhalenia busty 28. prezidenta Spojených štátov amerických Woodrowa Wilsona v rámci podujatí, pripomínajúcich 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, ako aj 25. výročia samostatnej Slovenskej republiky a nadviazania slovensko-amerických vzťahov v Bratislave 18. mája 2018. Foto: TASR - Dano Veselský
Bratislava 18. mája (TASR) - Jedným zo symbolov slovensko-amerického priateľstva je odkaz 28. prezidenta Spojených štátov amerických Woodrowa Wilsona. Vo svojom príhovore pri piatkovom odhalení Wilsonovej busty v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR to povedal slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).


"Jeho mierové vízie, podpora slobodného obchodu a otvorená diplomacia založená na rovnocennom postoji ku všetkým národom bez ohľadu na ich veľkosť prispeli ku vzniku nezávislého a demokratického Československa," priblížil Lajčák. Jeho prínos zhrnul v troch bodoch - podľa neho bol Wilson vizionár, mierotvorca a priateľ Československa. "Rozhodujúcu úlohu na ceste za samostatným štátom Čechov a Slovákov bezpochyby zohrali aj priateľské väzby medzi Woodrowom Wilsonom a Tomášom Garrigueom Masarykom," myslí si Lajčák. Pri tejto príležitosti pripomenul odkaz Masaryka americkému národu: "Nezabudnite, že nás spájajú rovnaké hodnoty a princípy. Nezabudnite na nás a my na vás nikdy nezabudneme." Podľa Lajčáka je odhalenie busty potvrdením Masarykových slov. "Ani po 100 rokoch sme my v Bratislave nezabudli," poznamenal minister.

"Wilson bol presvedčený, že Atlantický oceán nepredstavuje žiadnu prekážku. Podľa neho a lídrov, ktorí po ňom nasledovali, Atlantik spájal národy so spoločnými hodnotami do civilizácie, ktorú dnes nazývame Západ," pripomenul americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling. Poznamenal tiež, že Slovensko je aj po 100 rokoch cenený spojenec a partner Spojených štátov amerických.

Busta Wilsona je už jeho treťou spomienkou na tohto amerického prezidenta v Bratislave. Je po ňom pomenovaná ulica v Starom meste a na Pálffyho paláci je umiestnená jeho pamätná plaketa. Samotná Bratislava sa pred 100 rokmi takmer premenovala na slobodné Wilsonovo mesto. Odhalenie busty je súčasťou podujatí pripomínajúcich 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, ako aj 25. výročia samostatnej Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Merkelová sa stretla s Putinom v Soči: Hovoriť mali hlavne o Ukrajine
<< predchádzajúci článok
Výnos 10-ročných talianskych dlhopisov smeruje k najvyššiemu rastu

Na MZVaEZ odhalili bustu amerického prezidenta W. Wilsona - diskusné fórum čitateľov