Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. júla 2007

Na Nitrianskom hrade otvorili diecézne múzeumPo skončení Cyrilo-metodskej púte dnes na Nitrianskom hrade otvorili diecézne múzeum, ktoré je prvé svojho druhu na Slovensku. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil podpredseda vlády a minister školstva ...Zdieľať

NITRA 5. júla (WEBNOVINY) - Po skončení Cyrilo-metodskej púte dnes na Nitrianskom hrade otvorili diecézne múzeum, ktoré je prvé svojho druhu na Slovensku. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil podpredseda vlády a minister školstva Ján Mikolaj, ktorý prestrihol pásku spolu s kardinálom Jozefom Tonkom.

Ako pri tejto príležitosti zdôraznil nitriansky sídelný biskup Viliam Judák, cirkev sa aj touto formou otvára svetu a ponúka tým pohľad na seba. Diecézne múzeum svojimi exponátmi je jedinečným zdrojom pre duchovný rast návštevníkov. Prvá časť múzea predstavuje slovaciká, teda písomné dokumenty, ktoré sa týkajú prvej písomnej zmienky o Nitre, založenia biskupstva a ďalšie literárne pamiatky, pochádzajúce z veľkomoravského a uhorského obdobia. V budúcnosti sa budú zakladatelia múzea usilovať sprostredkovať aj druhú časť múzea, kde bude vystavený chrámový poklad. Jedným z najvzácnejších literárnych artefaktov múzea je najstaršia liturgická kniha na našom území - evanjeliár z 11. storočia, známy ako Nitriansky kódex. Okrem toho je tu faksimile spisu Obrátenie Bavorov a Korutáncov z roku 870, kde sa spomína Nitra ako miesto, kde dal Pribina postaviť svoj prvý kostol. Chýbať nebude ani známa Bulla Industriae Tua z roku 880, kde sa spomína prvý nitriansky biskup a Zoborské listiny z rokov 1111 a 1113, ktoré obsahujú súpis majetkov benediktínskeho opátstva a ďalších osád. Archeologický ústav SAV v Nitre prispel do expozície viacerými významnými nálezmi. Svoje miesto tu majú aj rôzne relikviáre, mince, na ktorých sú vyobrazení svätci, rímske kahance s kresťanskými motívmi či kópia tehly z Bratislavy-Rusoviec, na ktorú niekto v 4. storočí nakreslil postavu nesúcu kríž.

Prostredníctvom tejto expozície chcú zakladatelia prispieť k rozvíjaniu a upevňovaniu historického a kresťanského národného povedomia Slovákov. Ako na otvorení povedal biskup Judák, s myšlienkou otvoriť múzeum prišiel kardinál Ján Chryzostom Korec. Otvorenie múzea sa zrealizovalo vďaka finančnej podpore mesta Nitra a Ministerstva školstva SR.

V tohtoročnej sezóne je múzeu otvorené každý deň okrem pondelka od 10:00 do 17:00 a vstupné je dobrovoľné.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sverepec opäť privíta svetovú motokrosársku špičku
<< predchádzajúci článok
Letná škola STU má zvýšiť záujem stredoškolákov o prírodovedu

Na Nitrianskom hrade otvorili diecézne múzeum - diskusné fórum čitateľov