Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2010

Na obrane údajne pomáhali šafáriť Bilas a Havalec



Podnikateľský tandem Rastislav Bilas a Norbert Havalec, známy z kauzy sporného predaja emisií, sa v tomto volebnom období dobre etabloval aj na ministerstve obrany, uvádza internetový portál ...



Zdieľať
vojaci Foto: SITA BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) - Podnikateľský tandem Rastislav Bilas a Norbert Havalec, známy z kauzy sporného predaja emisií, sa v tomto volebnom období dobre etabloval aj na ministerstve obrany, uvádza internetový portál eTREND.sk. Firma Magic Trading Corporation, ktorú obaja podnikatelia kontrolujú, urobila v roku 2008 pre armádu obrovský nákup prístrojov na nočné videnie. "Všimol si ho aj Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý obchod vytkol ministerstvu v neverejnej správe, napísal eTREND.sk. Podľa autora článku, kým vojaci pôvodne rátali s dodaním 26 kusov zariadení, na ktoré si schválili aj rozpočet 46,944 milióna korún (1,56 milióna eur) Magic Trading Corporation nakoniec dodal až 1 451 kusov týchto prístrojov. Firme tak zaplatili 553,64 milióna korún (18,38 milióna eur) a oproti plánu minuli takmer 12-krát viac.


Ministerstvo obrany na otázky TRENDU odmietlo odpovedať. Nie je preto jasné, či pri dodaných zariadeniach išlo o najnovšiu generáciu alebo o lacnejšie výbehové modely. Poslalo iba vetu, podľa ktorej „zmluva o budúcich dodávkach bola podpísaná v roku 2005“. Platila však na podstatne nižšie počty kusov, na ktoré si pôvodne vojaci naplánovali vo svojich dokumentoch peniaze. NKÚ sa v správe nevenoval tomu, či boli prístroje predražené. Ministerstvo obrany odmietlo zverejniť typ a výrobcu prístrojov.

Magic Trading Corporation sa v správe NKÚ podľa eTREND.sk objavuje aj v ďalšej zaujímavej súvislosti. Pre vojakov mala firma dodávať počítače vyhovujúce bezpečnostným a utajovacím normám. "Aj v tomto prípade rozbehol tandem Bilas–Havalec obchod vo veľkom," uvádza portál. Jeden počítač dodali za vyše 584-tisíc korún s DPH (vyše 19-tisíc eur). Vojaci narátali, že takýchto počítačov certifikovaných na utajovanie stupňa „Dôverné“ budú potrebovať tritisíc. „Tieto počty vzhľadom k skutkovému stavu a reálnym počtom a najmä potrebám kontrolovaného subjektu boli nadsadené a skutočnou potrebou nezdôvodniteľné,“ píše NKÚ v správe.
Portál eTREND.sk upozorňuje, že stovky kusov počítačov zostali v období kontroly na skladoch. Záručná doba im však plynula. V roku 2007 ministerstvo podpísalo zmluvy s Magic Trading Corporation na počítače za 116,8 milióna korún a o rok neskôr na ďalšie za 148,5 milióna korún. Vojaci však nemali dosť peňazí a tak peniaze presúvali z iných položiek, kde boli rezervované na zvýšenie kvality výzbroje, malé terénne autá či špeciálnu ženijnú techniku. NKÚ bolo zarazené tým, že aj v dodávke o rok neskôr, keď ceny IT zariadení na trhoch klesali, vojaci nijako neupravili zmluvy, aby stlačili ceny.

Ministerstvo pritom nenakupovalo len počítače, ale aj monochromatické laserové tlačiarne vyhovujúce vojenským normám, ktoré Magic Trading Corporation dodávala za 130-tisíc korún za kus s DPH. "Perličkou obchodu bolo, že veľká časť dodaných počítačov nemala v období obchodu certifikát pre utajovanie skutočností. Ten sa mal dotiahnuť do septembra 2009. A tak držali počítače na skladoch a nemohli ich používať," píše sa v článku. Vojaci sa tak podľa NKÚ ,,vystavili riziku, že počítače nebudú môcť byť používané na účely, na ktoré boli zakúpené.“ NKÚ podľa portálu konštatovalo, že ceny boli extrémne prestrelené. Podľa kontrolórov boli v období obchodu zariadenia používané vo verejnej správe „na vyššej technickej úrovni cenovo o polovicu nižšie, cca 300-tisíc korún. Pritom dosahovali minimálne rovnaké technické parametre a disponovali ochranou a certifikáciou na najvyšší stupeň utajenia „Prísne tajné“. Počítače s porovnateľnými parametrami na stupeň utajenia „Dôverné“ dosahovali ceny približne 150-tisíc korún. „PC s parametrami podstatne vyššími v čase obstarávania predmetných PC sa k cene 584 290 Sk s DPH ani nepribližovali,“ konštatuje NKÚ. Nehospodárne konanie vojakov kontrolóri vyčíslili na 256 miliónov korún (8,5 milióna eur).

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nebezpečenstvo v podobe kliešťa
<< predchádzajúci článok
Zahraničný obchod bol v apríli v prebytku