Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. augusta 2017

Na Očovskej folklórnej hrude majú tento rok prím jubilanti



Očovská folklórna hruda, archívne foto.



Zdieľať
Očovská folklórna hruda, archívne foto. Foto: TASR/Branislav Račko
Očová 2. augusta (TASR) - Jubilujúce folklórne súbory z Očovej, ale aj hudobníci - rodáci z tejto podpolianskej dediny, budú nosnou témou tohtoročného XIV. ročníka festivalu Očovská folklórna hruda. Uskutoční sa v dňoch 11.-13. augusta na futbalovom štadióne v Očovej a v tamojšom Remeselnom dvore.


Očová je plná umelcov, ktorí po celé desaťročia formovali nielen tvár podpolianskeho folklóru, ale sa stali známymi ako muzikanti, speváci či tanečníci vo viacerých súboroch po celom Slovensku. "Na festivale si pripomenieme 80. výročie založenia folklórnej skupiny Očovan, 55. výročie založenia miestneho detského folklórneho súboru Poľana a privítame aj hosťujúcich jubilantov - folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice, ktorý oslavuje 60. výročie založenia, folklórny súbor Hriňovčan, ktorý oslavuje 45. výročie založenia a 40 rokov oslavuje aj ľudová hudba Juraja Pecníka. Chceme si navyše pripomenúť aj 70. narodeniny chýrneho primáša hriňovskej ľudovej hudby Jána Hrončeka," povedal TASR riaditeľ festivalu Pavol Holík.

V areáli futbalového štadióna v Očovej sa v sobotu popoludní okrem jubilujúceho detského folklórneho súboru Poľana z Očovej predstavia aj detské súbory Stožkárik zo Stožka, Zornička zo Zvolena, Šťastné detstvo z Brezna a dedinské folklórne skupiny z Pliešoviec, Sebechlieb, Zvolenskej Slatiny a Poník.

Večer sa v hudobnom programe Sama Smetanu predstaví ľudová hudba Juraja Pecníka, Gajdošská dvojka a Renáta Plevjaková z Oravskej Polhory, folklórny skupina Telgárt, ľudová hudba Pokošovci, Karol Kočík a ľudová hudba zo Suchej Hory. V druhej časti programu vystúpi jubilujúci Očovan, Hriňovčan a Urpín a folklórna skupina Goral Suchá Hora. Po všetkých vystúpeniach nasleduje zábava s ľudovou hudbou Maťa Kováča z Hrochote.

V sobotu dopoludnia sa v Remeselnom dvore (RD) uskutoční aj vernisáž výstavy Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici pod názvom Čepiec – pýcha vydatej ženy a tiež výstava domácich krojov.

V nedeľu 13. augusta sa v Remeselnom dvore uskutoční komorný program, venovaný najväčšiemu slovenskému signálnemu nástroju - fujare trombite, v ktorom účinkujú Trombitáši folklórnej skupiny Javorník z Lúk pod Makytou.

Popoludní v areáli štadióna vystúpi súbor Rimavan a vyhodnotia súťaž o najkrajšie priečelie a priedomie v Očovej. Festival potom vyvrcholí záverečným galaprogramom KORENE, v ktorom účinkujú súbory a skupiny Váh z Liptovského Mikuláša, Marína zo Zvolena, Kečera z Jakuban, Sliačanka z Liptovských Sliačov, Poľana zo Zvolena, Goral Suchá Hora, Poľana, Očovan a Javorník.

Počas festivalu bude k dispozícii tradičná kuchyňa Hrudy, v akcii budú rezbári a návštevníci môžu vidieť výrobu ovčieho syra, žinčice, halušiek s urdou, tkanie pokrovcov, pletenie z prútia, pečenie domáceho chleba v tradičnej peci, ale aj expozíciu Mateja Bela a tradičného zariadenia domácnosti v budove Poľnohospodárskeho družstva.

Festival podporilo Ministerstvo kultúry SR a Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V alpskom ľadovci objavili ostatky Nemca, ktorý sa stratil v roku 1987
<< predchádzajúci článok
Prírodné zdroje sú vyčerpané: Ľudstvo oddnes žije na úver